کد خبر: ۵۶۸۸۳
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۰
مدیر دفتر حقوقی شرکت توزیع نیروی برق شیراز گفت: به دنبال اخذ مجوز دادستانی مرکز استان فارس، مقابله‌ قانونی با مشترکان تجاری پرمصرف و ایجاد کنندگان چتر نوری در دستور کار قرار گرفته و جمع آوری ریسه های نورانی آغاز شده است.

به گزارش ستاره شیراز ؛  روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق شیراز روز شنبه به نقل از سید امین وردی‌زادگان افزود: براساس دستور صادره از سوی معاونان دادستان مرکز استان فارس، توزیع برق شیراز اجازه دارد با مشترکان پرمصرف‌ برخورد قانونی کند.
وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی، یکی از راهکارهای مهم در راه رسیدن به اقتصادی مقاوم را مصرف بهینه‌ انرژی دانست و گفت: با وجود اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی انجام شده، متاسفانه بخشی از مشترکان تجاری، جزو پرمصرف‌ترین مشترکان دسته‌بندی می‌شوند.
وی با بیان اینکه طبق تعالیم دینی و تصریح قانون اساسی جلوگیری از اتلاف و اسراف حقوق و اموال عمومی از وظایف همگانی بخصوص مجموعه های خدمات دولتی است، یکی از مصادیق این موضوع را مصرف زیاد و بی‌رویه برق دانست و گفت: مصرف بی‌رویه انرژی برق قطعا در بخش تجاری باعث افزایش هزینه‌های جاری این اماکن شده و در نتیجه بر افزایش بی دلیل قیمت‌ کالا تاثیر خواهد داشت.
وردی‌زادگان با تصریح اینکه مردم خصوصا اقشار آسیب‌پذیر، اصلی‌ترین گروهی هستند که متحمل زیان‌های ناشی از مصرف زیاد و بدون حساب و کتاب انرژی برق در بخش تجاری می‌شوند، گفت: خوشبختانه و به واسطهی تعامل مطلوب موجود بین شرکت توزیع برق شیراز و مسئولان دستگاه قضایی و حساسیت موضوع، معاونان دادستان شیراز دستورات کاملی را در خصوص برخورد قانونی با مشترکان پرمصرف و خصوصاً اماکن تجاری و استفاده کنندگان از لامپ‌های پرمصرف صادر کرده‌اند.
او گفت: براساس این احکام که به‌شکل جداگانه صادر و به امضای معاون محترم دادستان در امور حقوق عامه و معاون محترم دادستان در پیشگیری از جرم رسیده است، توزیع برق شیراز می‌تواند ضمن انجام اقدامات پیشگیرانه، نسبت به برخورد قانونی با مشترکان پرمصرف برق، اقدام کند.
مدیر دفتر حقوقی شرکت توزیع برق شیراز گفت: آقای جمشید فرهادی، معاون دادستان در امور حقوق عامه، طی دستوری که 24 اردیبهشت ماه صادر شده، تاکید کرده است که با توجه به اتلاف منابع انرژی، ضایع شدن حقوق عموم مردم در برخورداری مستمر از نعمت برق، تداوم پدیده خشکسالی و اثرات آن بر میزان تولید انرژی برق و تحمیل هزینه‌های سربار به دولت، لزوم اقدام برای شناسایی و برخورد مشترکان پرمصرف و انجام اقدامات قانونی در خصوص آنان اجتناب ناپذیر است.
وردی‌زادگان با اشاره به مفاد دستور معاون دادستان شیراز در امور حقوق عامه گفت: براساس این حکم ماموران شرکت توزیع نیروی برق شیراز مکلف شده‌اند که بعد از شناسایی متخلفان، نسبت به ارائه اخطار مکتوب اقدام و مهلتی برای اصلاح مصرف تعیین شود و اگر مشترک به اخطار توجهی نکرد، در پایان مهلت تعیین شده، نسبت به قطع انشعاب اقدام کنند.
وی با اشاره به تاکید معاونان دادستان مرکز استان در خصوص اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌های محلی و صدا و سیما گفت: اصغر بلارک، معاون دادستان در پیشگیری از جرم نیز طی دستوری، با اشاره به تاثیرات پدیده خشکسالی بر میزان تولید و تامین برق و بحرانی بودن وضعیت فارس در زمینه خشکسالی، ضرورت صرفه‌جویی در مصرف برق را مورد تاکید قرار داده است.
وردی‌زادگان گفت: در دستور یاد شده، معاون دادستان در امور پیشگیری از جرم، ضمن تاکید بر لزوم رعایت صرفه‌جویی در مصرف برق از سوی کسبه، ‌تجار، صنعتگران، اصناف و بازاریان، ماموران اداره برق را موظف کرده است که بعد از شناسایی متخلفین، کتبا به آنان اخطار دهند و اگر فرد بعد از مهلت قانونی اقدامی برای اصلاح مصرف انجام نداد، راسا برای قطع انشعاب اقدام کنند.
مدیر حقوقی توزیع برق شیراز اظهار داشت: این شرکت قبل از آغاز طرح و در نوبت‌های متعدد از طریق رسانه ملی، خبرگزاری‌ها و جراید، اقدام به اطلاع‌رسانی کرده است.
او گفت: در راستای اجرای دستور دادستانی مرکز استان فارس، با تشکیل اکیپ‌هایی نسبت به شناسایی مشترکانی که اقدام به ایجاد ریسه‌های روشنایی و چترهای نور در مقابل مراکز تجاری کرده یا از وسایل نورپردازی پرمصرف استفاده کنند؛ ابتدا به این مشترکان تذکر داده خواهد شد.
وردی‌زادگان خاطرنشان کرد: در مرحله‌ بعد و پس از 48 ساعت، در صورت بی اعتنایی مشترک و اجرایی نشدن اقدام برای بهینه‌سازی انرژی برق، با حضور عوامل نیروی انتظامی و همراهی اصحاب رسانه، اقدام به قطع برق مشترک خواهیم کرد.
معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع برق شیراز نیز گفت: گروه های این شرکت با شناسایی مشترکان پرمصرف در کل گستره تحت پوشش شرکت، برق بیش از 10 مشترک تجاری را بعد از طی روند قانونی اعلام شده قطع کرده و برای این دسته از مشترکان برخورد متناسب با تخلف در نظر گرفته و اعمال کرده است.
حسین صالحی افزود: بالغ بر 33 درصد از کل برق مصرفی کلانشهر شیراز مربوط به بخش تجاری است و اگر شاخص‌های مصرف بهینه انرژی از سوی مراکز و مشترکین تجاری با دقت مد نظر قرار گیرد بی تردید امکان کاهش قابل توجه مصرف برق وجود دارد و در این صورت می‌توان تامین و توزیع برق مطمئن و پایدار را برای تمام مشترکان و در همه‌ی ساعات شبانه‌روز فراهم کرد.
صالحی گفت: برخی از ریسه‌های مورد استفاده توسط مشترکان تجاری، با وجود اینکه لامپ‌های کم مصرف در آن استفاده شده، دست کم به میزان برق مصرفی 20 خانواده، انرژی برق مصرف می‌کند.
معاون فروش و خدمات انرژی توزیع برق شیراز با بیان اینکه برخی از لامپ‌های کم‌مصرف و ال‌ای‌دی، استاندارد نیست، گفت: با تست‌های انجام شده توسط کارشناسان این شرکت، غیراستاندارد بودن بعضی از لامپ‌های مورد استفاده در ریسه‌های روشنایی و تابلوهای ال‌ای‌دی نصب شده توسط مشترکان تجاری، مشخص شده است.
صالحی عزم شرکت توزیع نیروی برق شیراز برای جلوگیری از ادامه‌ استفاده بی‌رویه از انرژی‌ برق و تضییع حقوق سایر شهروندان، گفت: به واسطه‌ مصرف بالای انرژی برق در ساعت‌های پیک بار توسط بخشی کوچک از جامعه، بسیاری از مردم طی هفته‌های گذشته مجبور به تحمل خاموشی‌های ناخواسته شده‌اند.
معاون فروش و خدمات مشترکین توزیع برق شیراز با اشاره به ابراز رضایت مردم از این اقدام، گفت: این شرکت وظیفه‌ خدمات رسانی با کیفیت و مطلوب به تمام مشترکان و تامین برق پایدار و مطمئن را عهده‌دار است و در این راستا از هیچ اقدامی دریغ نکرده و نخواهد کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبارمنتخب
نگاه شما
بابینندگان
روی خط سایت ها
اخبار صوتی