کد خبر: ۵۶۸۲۶
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۵
برخی افراد در حمایت از تفکیک شهرستان کازرون و ایجاد شهرستان جدید کوه چنار از اوایل بامداد شنبه شانزدهم تیر 97 تا حدود هشت صبح این روز با گذاشتن موانع، جاده قائمیه (چنارشاهیجان) به کازرون را بستند.

برخی افراد در حمایت از تفکیک شهرستان کازرون جاده قائمیه به کازرون را بستندبه گزارش ستاره شیراز ؛ یک منبع نزدیک به ایرنا  در این باره گفت:هم اینک جاده قائمیه به کازرون باز شده و رفت و آمد در آن جریان دارد.
وی ادامه داد: به نظر می رسد افرادی که جاده یادشده را بستند افرادی باشند که خواهان ایجاد شهرستان جدید کوه چنار هستند.
این مقام آگاه گفت: این افراد از سفر استاندار فارس به منطقه دشت ارژن شیراز که مجاور بخش قائمیه شهرستان کازرون است مطلع شده اند، زیرا استاندار فارس طبق برنامه قرار است امروز (شنبه) برای کلنگ زنی چند طرح عمرانی به بخش ارژن شهرستان شیراز سفر کند.
وی ادامه داد: این افراد که خواهان تقسیم کازرون و ایجاد شهرستان جدید کوه چنار هستند به سخنان وزیر کشور استناد کرده اند و براساس آن معتقدند که موضوع تقسیم کازرون منتفی شده است و نباید منتفی شدن موضوع محقق شود.
وزیر کشور دهم تیر 97 در مورد آخرین اصلاحات انجام شده در تقسیمات کشوری در منطقه کازرون گفت: پس از مشکلات پیش آمده اخیر جلسات متعددی با مردم، نهادها و اقشار و احزاب مختلف برگزار کرده ایم که این جلسات همچنان ادامه دارد و تا مردم راضی نشوند کازرون تقسیم نمی شود.
عبدالرضا رحمانی فضلی در نشست خبری افزود: برای ما مساله اصلی امنیت اجتماعی است و طبق استعلام های امنیتی که در کازرون داشتیم اعتراض ها به تقسیمات کشوری در آن منطقه خارج از اراده مردم بوده است.
وزیر کشور گفت: نباید برای تقسیمات کشوری هزینه داد و در کازرون جمعیت منطقه ای به حدی زیاد شده که خدمات و بودجه موجود برای آنها کافی نیست، در حال حاضر اگر آن منطقه جدا شود و خدمات و بودجه آن افزایش یابد برای خود کازرونی ها هم بهتر خواهد شد.
وی ادامه داد: بعد از اتفاقات گذشته جلسات جامع و زیادی را برگزار کردیم تا به قطعیت برسیم و اگر به قطعیت برسیم این مساله را اجرا خواهیم کرد.
وزیر کشور اضافه کرد: شرط اصلی ما رضایت همه مردم است و تا رضایت همه مردم جلب نشود کازرون تقسیم نخواهد شد و درصدد جلب رضایت مردم هستیم تا این اقدام را انجام دهیم.
طرح تقسیم کازرون از حدود آبان 96 مطرح شد و موجب اعتراضاتی بین برخی مردم در شهر کازرون شد و از طرف دیگر برخی اهالی بخش چنارشاهیجان (قائمیه) به طرفداری از این طرح اقدام کردند.
طبق این طرح که هنوز در وزارت کشور در حال بررسی است، بخش های کوهمره نودان و چنارشاهیجان ازر کازرون منفک و شهرستان جدید کوه چنار تاسیس خواهد شد.
پیش از این، برخی اهالی بخش چنارشاهیجان، جمعه چهارم خرداد 97 با حضور در مصلای نمازجمعه این بخش خواستار تحقق طرح تقسیمات کشوری در مورد کازرون شده بودند.
موافقان تقسیم کازرون ششم خرداد 97 نیز جاده فارس به بوشهر و خوزستان در منطقه چنارشاهیجان را بستند.
قائمیه در چهار راه ارتباطی استان های فارس، بوشهر و خوزستان واقع است.
استاندار فارس در سفر 13 اردیبهشت 97 خود به شهرستان کازرون به مردم این شهرستان اطمینان داد که طرح تفکیک این شهرستان و تشکیل شهرستان جدید با عنوان کوه چنار با هدف تامین نظر مردم این شهر از دولت برگشت داده شده است تا اصلاح شود.
اسماعیل تبادار اظهار کرد: برخلاف برخی تصورات، مناطقی همچون امامزاده سید حسین (ع) و آثار تاریخی بیشابور از ابتدا در طرح تقسیمات کشوری جدید در محدوده شهرستان کازرون بود و برنامه ای برای جدایی این مناطق از این شهرستان نبوده است.
استاندار فارس گفت: با توجه به خواسته مردم کازرون در زمینه جدانشدن دشت برم و انارستان از این شهرستان، طرح تفکیک شهرستان برای انجام اصلاحات مورد نظر مردم بازگشت داده شد.
دلیل مخالفت برخی با طرح تقسیم، اعتقاد این افراد به این موضوع است که قرار است بخش های حیاتی کازرون از آن جدا شود. همان مناطقی که استاندار فارس از آن ها نام برد و گفت چنین نیست.
به گفته منابع رسمی، حوادث 26 و 27 اردیبهشت 97 شهر کازرون منجر به فوت سه نفر و مصدومیت شمار دیگری از افراد شد. در جریان این حوادث، به برخی اموال عمومی مانند یک شعبه بانک، چند خودرو و ... آسیب وارد شد. سه فرد فوت شده در این حوادث، سه شنبه اول خرداد97 در این شهر به خاک سپرده شدند.
شهرستان کازرون در 120 کیلومتری غرب شیراز واقع است.
منبع: ایرنا 

نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبارمنتخب
نگاه شما
بابینندگان
روی خط سایت ها
اخبار صوتی