کد خبر: ۵۶۷۹۱
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۶
چهل و سومین جلسه شورای شهر شیراز دوشنبه در حالی به صورت غیرعلنی و در غیاب خبرنگاران برگزار شد که به گفته رئیس این شورا، در این جلسه به شهرداری این کلانشهر بابت تخریب خانه های تاریخی، تغییر کاربری باغ های قصردشت و ... تذکراتی مطرح شد.

به گزارش ستاره شیراز ؛ رئیس شورای اسلامی شهر شیراز شامگاه دوشنبه در گزارشی از مباحث مطرح شده در این جلسه غیرعلنی به خبرنگاران گفت: اعضای این شورا مطالبی را به صورت شفاف از شهردار سوال کردند و درباره برخی موضوعات نیز به وی تذکر دادند.
احمدرضا دستغیب افزود: نخستین تذکری که به شهردار شیراز در این جلسه داده شد درباره منطقه تاریخی و فرهنگی شیراز و تخریب خانه های میراثی این محدوده بود.
وی اظهار داشت: شورای شهر شیراز بر لزوم حفظ هویت بافت تاریخی این شهر و توجه به خانه های قدیمی و میراثی تاکید ویژه ای دارد و آستان مقدس حضرت شاهچراغ(ع) نیز باید این خانه های تاریخی را به عنوان موزه و بخشی از هویت این شهر نگهداری کند.
خانه های تاریخی سلیمی و منتظری شیراز که هر دو دهم خرداد 1382 ثبت ملی شده بودند، چهارم اسفند 1396 تخریب شدند و به تاریخ پیوستند.
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این زمینه بیانیه ای صادر و اعلام کرد که این خانه‌ها طی سال‌های گذشته به ‌دست مجری طرح توسعه آستان مقدس شاهچراغ(ع) از مالک خصوصی خریداری شده بود که شبانه و با وجود ممانعت یگان حفاظت اداره ‌کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری فارس با ماشین ‌آلات سنگین تخریب شد.
در این بیانیه آمده بود: ‌بار دیگر خبر تخریب دو خانه در یکی از ارزشمند‌ترین بافت‌های تاریخی کشور در استان فارس شهر شیراز جامعه فرهنگی به‌ ویژه دوستداران میراث‌فرهنگی را متأثر کرد. این اولین باری نبود که این مجری به‌ بهانه توسعه چنین آثاری را تخریب می ‌کند و متأسفانه به ‌رغم پیگیری‌های قانونی قبلی بار دیگر این اتفاق به وقوع پیوست.

منبع: ایرنا 

نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبارمنتخب
نگاه شما
بابینندگان
روی خط سایت ها
اخبار صوتی