کد خبر: ۵۶۷۸۷
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۳
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس با بیان اینکه قیمت زمین در شیراز گران است وهمین گرانی زمین موجب ایجاد انگیزه برای سودجویان در دست اندازی و تجاوز به عرصه های طبیعی شده است.

به گزارش ستاره شیراز ؛ سعید محمودی در نشست مسئولان فنی سازمان محیط زیست و معاونان فنی ادارات کل استان های این سازمان در شیراز افزود: همچنین شیراز و استان فارس دارای تنوع زیستی و اقلیمی کم نظیر در کشور است.
به گفته مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس، این استان به علت قرار گرفتن در مدار جغرافیایی مشخص خود و عرض گسترده جغرافیایی شرایط ویژه ای دارد و از دیرباز به شرایط معتدل آب و هوایی و افزایش سرانه باغ و فضای سبز بالا و شرایط میکروکلیمای خاص( ماهیت خاک، فیزیوگرافی سطوح دامنه‌ها، نوع پوشش گیاهی، جنس سطوح ) مشهور بوده است.
محمودی به وجود یک میلیون هکتار جنگل بلوط در شمال فارس اشاره کرد و گفت: این میزان جنگل با کل جنگل های بلوط استان لرستان که زیستگاه اصلی بلوط است و جنگلهای بلوط آن مشهور است برابری می کند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: وجود اکوسیستم های تالابی در میانه استان فارس از جمله تالاب های پریشان و بختگان و زیستگاه های بهرام گور وقطرویه در جنوب و زیستگاه قوچ لارستان در جنوبی ترین نقطه استان از ویژگی های منحصر به فرد استان فارس است.
محمودی افزود: گرانی زمین در حاشیه شهر شیراز به نحوی است که با جرات می توان گفت قیمت زمین در شیراز از قیمت زمین در پاریس گران تر است و از آنجایی که شیراز شهر آباد و توسعه یافته ای است بنابراین حفاظت اراضی و مواهب طبیعی آن را مشکل تر می کند.
وی دست اندازی سودجویان به منابع طبیعی از جمله ایجاد باغ شهرهای فراوان که منجر به حفر 300 الی 400 حلقه چاه غیر مجاز شده است را از دیگر مسایل و معضلات محیط زیست شیراز دانست و ادامه داد : با این وجود حفاظت از مناطق به خوبی انجام می گیرد و زیستگاه های غنی در استان فارس حفاظت می شود.
محمودی به حفاظت از زیستگاه بهرام گور با بیش از هزار راس گور ایرانی در بهترین شرایط یاد کرد و گفت: نوسانات اقلیمی در کل کشور وجود دارد و در حفاظت از عرصه های طبیعی این نوسانات موثر است، دراستان فارس میانگین رطوبت و بارش بسیار کمتر از میزان نرمال جهانی است.
وی با تاکید بر لزوم تغییررویکرد مدیریتی در حوزه محیط زیست اضافه کرد: تا سالهای نه چندان دور در گذشته رویکرد حفاظت از محیط زیست در کشور ما رویکرد صرف حفاظتی بود و با وجود پیشرفت تکنولوژی، کمترین بهره وری از تکنولوژی و تجهیزات درعرصه حفاظت از محیط زیست انجام گرفته است اما شیوه های نوین حفاظت از محیط زیست، نیازمند خرد و اندیشه نو است.
در این همایش دو روزه معاونان فنی محیط زیست سراسر کشور به بیان فرصت ها و تهدید های اقلیمی حفاظت از محیط زیست مناطق می پردازند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبارمنتخب
نگاه شما
بابینندگان
روی خط سایت ها
اخبار صوتی