کد خبر: ۵۶۷۶۲
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۲
معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری شیراز در نشست خبری خود وقتی با پرسشی درباره تعدیل نیروهای این نهاد شهری مواجه شد، پاسخی نداد و به زبان انگلیسی گفت: سوال بعدی.

پرسشی که معاون شهردار شیراز به انگلیسی پاسخ گفتسرنوشت تعدیل نیرو در شهرداری شیراز به دلیل اظهارات متناقض و یا غیرعملی، اهالی شورا و همچنین تیم شهرداری هنوز نامشخص و گنگ باقی مانده است.
به گزارش ستاره شیراز ؛ براساس اظهارات برخی اعضای شورای شهر شیراز در این ارگان به ازای هر پست سازمانی دو یا سه نفر کارمند وجود دارد که این امر مدیریت شهری شیراز را ناکارآمد و بدنه آن را حجیم و هزینه های گزافی را به این نهاد تحمیل کرده است.
شهرداری شیراز در حال حاضر حدود 12 هزار نیرو دارد که به گفته موافقان تعدیل نیرو در این نهاد،شهرداری با نیمی از این تعداد نیز می تواند به کار خود ادامه دهد با توجه به اینکه با کاهش نیرو این نهاد چابک تر نیز شده و هزینه میلیاردی که سالانه صرف پرداخت حقوق و مزایای این تعداد نیروی مازاد چندین هزار نفری می شود به سمت توسعه خدمات مطلوبتر به شهروندان شیرازی گسیل خواهد شد.
روز جمعه هشتم تیر97 با ارسال دعوتنامه هایی از خبرنگاران برای شرکت در نشست خبری معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری شیراز دعوت شد.
در ابتدای این نشست که پیش از ظهر روز یاد شده برگزار شد ابوالقاسم ابراهیمی توضیحاتی در خصوص تدوین سند چشم انداز 20 ساله شهر شیراز ارائه کرد و از خبرنگاران خواست که سوالات خود را مطرح کنند.
در این نشست خبرنگار ایرنا سئوال خود را درباره وضعیت تعدیل نیروهای شهرداری شیراز با توجه به مصوبه شورای این شهر مبنی بر کاهش پنج درصدی کارمندان این نهاد در سال جاری مطرح کرد.
معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار شیراز علیرغم اینکه پاسخ این سئوال در حوزه وظایف وی بود از جواب دادن به آن خودداری کرد و به زبان انگلیسی گفت:Next question (سوال بعدی).
جای پرسش است که چرا مسئولان شهرداری از پاسخ روشنی درباره این موضوع خودداری می کنند.
شهرداری شیراز برای مدیریت این شرایط و بهبود آن، دو راهکار عملی در پیش دارد،نخست تن دادن به مصوبه شورای این شهر مبنی بر تعدیل نیرو و یا افزایش کارایی نیروهای مازاد شهرداری با تعریف پروژه ها عمرانی و اقتصادی جدید به میزان حداقل دو برابر طرح های موجود که با توجه به تنگناها و بدهی های مالی شهرداری شیراز، گزینه دوم زیاد عملی به نظر نمی رسد و مسئولان شهرداری این شهر اگر به فکر منافع عموم شهروندان شیرازی باشند باید به این جراحی مقطعی تن دهند و بدنه خود را چابک سازی کنند.

**بدهی سه هزار میلیاردی شهرداری شیراز
اظهارات شهردار شیراز در اواخر دی 96 در صحن علنی شورای این شهر پرده از بدهی سه هزار میلیارد تومانی شهرداری این شهر برداشت.
دلایلی ازجمله کاهش درآمدهای شهرداری که ناشی از کم شدن ساخت و ساز و عوارض نوسازی است می تواند موجب انباشت بدهی در شهرداری شیراز شده باشد، اما قطعا بخش قابل توجهی از این بدهی به دلیل پرداخت حقوق و مزایای نیروهای مازادی است که چندین برابر پست های سازمانی در سالهای گذشته به کار گرفته شده است.

** هر پست سازمانی سه نفر در شهرداری شیراز
رئیس کمیسیون برنامه ، بودجه امور حقوقی و املاک شورای شهر شیراز پیش از این در این باره به خبرنگار ایرنا گفت:حجم زیاد نیروی انسانی موجب ناکارآمدی سازمان شهری شده است، به گونه ای که برای هر پست سازمانی سه نفر در شهرداری شیراز بکارگرفته شده است.
عبدالرزاق موسوی اخیرا مساله تعدیل نیرو در شهرداری شیراز را مطرح کرده که معتقد است این مبحث صرفا برای تامین منابع مالی نبوده و ذکر دو نکته در این بین ضروری به نظر می رسد،نخست آنکه حجم زیاد نیروی انسانی در شهرداری شیراز موجب ناکارآمدی این سازمان شهری شده است.
موسوی ادامه داد: در یک واحد کاری در شهرداری شیراز که یک فرد توانایی انجام آن را دارد سه نفر به کار گرفته شده و این وضعیت سبب شده که انگیزه نیروهای کارآمد نیز کاهش پیدا کند و یکی از مشکلاتی که نیروی مازاد در شهرداری این شهر ایجاد کرده پایین آوردن سطح بهره وری است.
عضو شورای شهر شیراز مساله دوم را هزینه ها عنوان و اظهار کرد: با توجه به مشکلات مالی کشور در زمان کنونی و عدم تامین منابع مالی،شهرداری شیراز جزتعدیل نیرو راهکار دیگری در پیش رو ندارد.

** بازنشسته ها و رابطه دارها در شهرداری شیراز
وی با بیان اینکه مقصود از تعدیل نیرو، اخراج حجم زیادی از کارکنان شهرداری نیست بیان کرد: در بودجه سال 97 شهرداری شیراز مکلف شده که پنج درصد از نیروهای خود را تعدیل کند و بخشی از این میزان را می توان با بازنشسته شدن برخی کارکنان تامین کرد زیرا دلیلی ندارد با توجه به مشکلات موجود، بازنشستگان درشهرداری شیراز سرکار باشند.
موسوی ادامه داد: بخش دیگری از نیروهای شهرداری را که می توان تعدیل کرد نیروهای مامور از سازمانهای دیگر و همچنین افرادی که با رابطه و بدون داشتن تخصص لازم به استخدام شهرداری درآمده اند.
وی با اشاره به اینکه تعدیل در شهرداری شیراز باید گام به گام و با هدف افزایش بهره وری انجام شود، گفت: سه هزار و 500 پست سازمانی در شهرداری شیراز وجود دارد اما اکنون عملا حدود 12 هزار نیرو درشهرداری مشغول کار هستند که با کاهش یک سوم از این تعداد شهرداری می تواند به راحتی وظایف خود را انجام دهد و نه تنها مشکلی ایجاد نمی شود بلکه ساختار اداری شهرداری نیز چابک تر خواهد شد.
موسوی با بیان اینکه شهرداری شیراز سالانه 800 میلیارد تومان برای حقوق و دستمزد پرسنل هزینه می‌کند، حداقل نیمی از نیروی انسانی موجود در این مجموعه را مازاد دانست و گفت: بررسی کارشناسی نشان می‌دهد که شهرداری شیراز حتی با پنج هزار نیرو نیز می‌تواند کار کند.

** بی اعتقادی به تسویه حساب و تعدیل نیرو
در این میان، قائم مقام شهردار شیراز، اواسط خرداد ماه 97 در مراسمی اعلام کرد: در مجموعه مدیریت شهری اعتقادی به تعدیل نیرو وجود ندارد و بر این باوریم که باید بتوان با خلق فرصت ها و ظرفیت های جدید از سرمایه انسانی شهرداری در جایگاه های مختلف شغلی استفاده کرد.
اسماعیل ارزانی افزود: دیدگاه های افراد مختلف راجع به تعدیل کارکنان شهرداری نباید بر کل مجموعه مدیریت شهری، کارکنان و روند خدمت رسانی به شهروندان تاثیر بگذارد چون اعتقادی به تسویه حساب و تعدیل نیرو در شهرداری وجود ندارد.
اگر بدهی چند هزار میلیاردی شهرداری شیراز به درستی در ادامه راه مدیریت نشود به بحرانی جدی تبدیل خواهد شد که دامن مدیریت شهری کلانشهر شیراز را می گیرد.
حال باید دید با وجود بدهی چند هزار میلیاردی و همچنین وجود دو دیدگاه متفاوت در شهرداری شیراز در خصوص موضوع نیروهای مازاد چه راهکار عملی در این زمینه در دستور کار مدیریت شهری کلانشهر شیراز قرار خواهد گرفت.

نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبارمنتخب
نگاه شما
بابینندگان
روی خط سایت ها
اخبار صوتی