کد خبر: ۵۶۷۴۶
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۳
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: طرح پزشک خانواده با اجرای خدمات الکترونیکی بهبود می یابد و مشکلات آن کاهش خواهد یافت.

طرح پزشک خانواده با خدمات الکترونیک بهبود می یابدبه گزارش ستاره شیراز ؛ دکتر حسن قاضی زاده هاشمی جمعه در جریان سفر به استان فارس افزود: اجرای طرح پزشک خانواده در دولت دوازدهم متفاوت است از آنچه که در دولت های قبل در حال اجرا بود.
وی ادامه داد: اگر می‌خواهیم از تعرفه پایین تر در پرداخت خدمات استفاده کنیم لازم است از سیستم ارجاع استفاده کنیم که در حال حاضر 95درصد هزینه در روستاها و 90 درصد هزینه درمان در شهرها را دولت پرداخت می کند که این مهم می بایستی از مسیر ارجاع باشد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود:در طرح پزشک خانواده، ابتدا بیمار باید به پزشک خانواده خود مراجعه کند که در صورت نیاز بیشتر به معاینات تخصصی یا آزمایشات لازم با صدور فرم ارجاع به متخصص یا آزمایشگاه مراجعه می کند و از خدمات پرداخت هزینه بهره می برد.
وی افزود: البته بیمار می تواند مستقیم و بدون ارجاع به پزشک متخصص مراجعه کند که در این صورت فرد از حمایت دولت در پرداخت هزینه مبرا می شود.
قاضی زاده هاشمی ادامه داد: طرح فعلی پزشک خانواده، برای صرفه جویی در هزینه ها و در دسترس بودن خدمات است، در غیر این صورت نیازی نیست که پزشک در روستاها داشته باشیم و استفاده مستقیم و بدون توصیه پزشک خانواده سبب هدر رفت منابع می شود.
وی در پاسخ به این سوال که هر فرم ارجاع مختص یک پزشک است و اگر بیمار نیاز به بررسی بیشتر توسط متخصصان دیگری داشته باشد مستلزم صدور چند معرفی نامه از سمت پزشک خانواده می شود که این سبب اتلاف وقت بیمار و افزایش رفت و آمد وی به پزشک خانواده است، افزود: این اشکال در اجرا وجود داشته است و شرایط در حال تغییر است و دیگر بیمار نیازی به گرفتن فرم ارجاع کاغذی نخواهد داشت و راه حل آن ایجاد خدمات بصورت الکترونیکی است .
قاضی زاده هاشمی ادامه داد :در این روش بیمار می‌تواند با معرفی نامه الکترونیکی از سمت پزشک خانواده خود به هر تعداد متخصصی که نیاز داشته باشد نوبت دهی الکترونیکی شود و به پزشک متخصص دسترسی پیدا کند.
وزیر بهداشت افزود: تصور بنده این است که طرح جدید خدمات الکترونیک پزشک خانواده که هم اکنون در استان گلستان ایجاد شده است تا پایان سال 97 در 5 استان دیگر ادامه پیدا کند که یکی از این استان ها به علت دارا بودن زیرساخت های لازم استان فارس است.
قاضی زاده هاشمی اظهار داشت: ضعف‌ها و نواقصی در اجرای طرح پزشک خانواده وجود دارد که امیدوارم همکارانمان در دانشگاه های علوم پزشکی، این نواقص را برطرف کنند و در آینده نزدیک شاهد خدمات رسانی بهتر به مردم شویم .
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پنجشنبه برای سفری 2 روزه به استان فارس، وارد شیراز شد. در نخستین روز از سفر وی به این استان و با حضور او، بیمارستان 10 تختخوابی کامفیروز مرودشت به بهره برداری رسید و عملیات اجرایی احداث بیمارستان 300 تختخوابی سید الشهداء (ع) شهرستان اقلید نیز آغاز شد.
مرکز قلب، طرح توسعه خدمات اورژانس هوایی و باند فرود بالگرد اورژانس نیز از طرح هایی بود که با حضور دکتر قاضی زاده هاشمی در شهرستان آباده در شمال فارس به بهره برداری رسید.
وزیر بهداشت همچنین عصر پنجشنبه از بیمارستان ولی عصر (عج) و کلینیک سرطان شناسی این شهر بازدید و نحوه خدمات رسانی این مراکز را بررسی کرد.
قاضی زاده هاشمی همچنین بیمارستان محلی ۱۰ تخت‌خوابی شهدای سرچهان از توابع شهرستان بوانات را افتتاح کرد.
نخستین خانه بهداشت سیار عشایر کشور نیز با حضور وزیر بهداشت در سرچهان به بهره برداری رسید.
در این اتاق پیش ساخته سیار، پزشک، ماما و بهورز حضور می یابند و ارائه خدمات یک خانه بهداشت، پیش بینی شده است. این ظرفیت جدید حوزه سلامت برای نخستین بار در کشور، برای خدمت رسانی به مردم مناطق روستایی بخش سرچهان مورد استفاده قرار می گیرد.
وزیر بهداشت در ادامه سفر به استان فارس، راهی سعادت شهر مرکز شهرستان پاسارگاد شد و به صورت سرزده، از خدمات بیمارستان امام جعفر صادق(ع) این شهر بازدید کرد.
بهره برداری از بیمارستان حضرت فاطمه الزهرا (س) کوار و مرکز جامع سرطان در استان فارس از دیگر برنامه هایی است که برای دومین روز سفر وزیر بهداشت به این استان پیش بینی شده است.

منبع: ایرنا 

نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبارمنتخب
نگاه شما
بابینندگان
روی خط سایت ها
اخبار صوتی