کد خبر: ۵۶۷۲۹
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۲
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شیراز بیان داشت: اغلب روستاهای حاشیه شیراز، انشعابات غیر مجازبدون آب بها دارند و آب آشامیدنی را رایگان و بی رویه مصرف می کنند.

انشعابات غیرمجاز،آب آشامیدنی روستاهای شیرازرا رایگان می مکندبه گزارش ستاره شیراز ؛ مهندس الله بخش نظرپور، چهارشنبه همزمان با هفته صرفه جویی و مصرف بهینه آب  اظهار داشت : 23 درصد از آب تولیدی در کلان شهر شیراز، آب به حساب نیامده و هدررفت تلقی می شود که بخش عمده ای از این آب از همین انشعابات غیر مجاز مصرف می شود.
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه شرکت آب و فاضلاب بر مسدود کردن انشعابات غیر مجاز و تبدیل آن به انشعاب مجاز تاکید دارد افزود:دراین زمینه گشت های نظارتی فعال هستند و این انشعابات در ماه های گذشته در 13 روستای حاشیه شیراز اصلاح شده اند.
نظرپور اضافه کرد: سامانه توزیع آب در بسیاری از روستاهای حاشیه شیراز از جمله گویُم ، محمودیه ، اکبرآباد و بسیاری از روستاهای دیگر که به کلان شهر شیراز ملحق شده است در ماه های گذشته ساماندهی و اصلاح شده و انشعاب مجاز به ساکنان این مناطق داده شده است .
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شیراز افزود: شیراز کلان شهری با ویژگی مهاجرپذیری است و هر روز بر جمعیت روستاهای اطراف آن و بر جمعیت این شهر افزوده می شود ، تامین آب شرب شیراز با چالش هایی خاص همراه است ، در فصول گرم و تابستان حداقل 20 درصد به جمعیت شهری شیراز افزوده می شود، بسیاری از افراد از کشورهای حاشیه خلیج فارس و شهرستان های جنوبی استان فارس در تابستان در شیراز ساکن می شوند از این رو مصرف آب در تابستان دراین شهر به شدت افزایش می یابد.
نظرپور اضافه کرد : سالانه 20 هزار بازدید از انشعابات آب در شیراز انجام می شود و حدود 6 هزار انشعاب غیر مجاز هر سال تبدیل به انشعاب مجاز می شود.
وی اضافه کرد:شهروندان می توانند استفاده غیر مجاز از آب را در شیراز به سامانه 122 گزارش دهند.
وی همچنین در بیان دلایل کم‌آبی، ضمن اشاره به عواملی نظیر خشکسالی، کمبود بارش، افزایش جمعیت، تأثیر مهاجرت و نداشتن الگوی مناسب مصرف در بخش‌های مختلف گفت: امسال در فارس با 65 درصد کاهش بارش به نسبت میانگین بلندمدت و در شیراز با 51 درصد کاهش بارندگی مواجه بوده‌ایم.
نظر پور بابیان اینکه 77 درصد از کل آب مصرفی شیراز را منابع آب زیرزمینی تأمین می‌کنند افزود: عمق‌ چاه‌های آب در شیراز در سال‌های گذشته حداکثر 200 متر بود اما امروز حفر چاه برای برداشت آب به 300 متر رسیده است.
هفته صرفه جویی و مصرف بهینه آب از اول تیر ماه آغاز شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبارمنتخب
نگاه شما
بابینندگان
روی خط سایت ها
اخبار صوتی