کد خبر: ۵۶۷۰۱
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۳
روزنامه نیم نگاه چاپ شیراز دوشنبه در شماره 5876 در یادداشتی توجه بیش از پیش مسئولان به برداشتن گام های عملی در زمینه کاهش تلفات جاده ای استان فارس را خواستار شده است.

در این یادداشت با عنوان 'نوشدارو پس از مرگ سهراب در جاده های فارس' به قلم علی شاهسون آمده است: روایت تلخ نوشدارو پس از مرگ سهراب، همواره به گوشمان خورده است، اما به راستی تا چه اندازه به این مهم در کارها و برنامه هایمان پایبند بوده ایم؟ چرا باید حادثه های دلخراش در جاده های استان فارس پیش آید و ما هنوز به دنبال نوشدارو باشیم.

نوشدارو برای جاده های فارس
مصداق این روایت به مشکلی که سال های سال است مردم روستای محمدآباد استهبان با آن مواجه هستند بر می گردد.روستاییکه در حاشیه دریاچه بختگان واقع شده و در واقع پس از پایان حوزه استحفاظی راهداری شهرستان نی‌ریز، نخستین روستای شهرستان استهبان است که از سمت نی ریز مسیرجاده‌ای راه‌های این شهرستان در آن آغاز می‌شود.
عرض کم جاده، نداشتن آسفالت مناسب، نداشتن شانه جاده و از همه مهم‌تر عبور خودروهای سنگین از جمله تریلرهای باربری از کمربندی این روستا به سمت شیراز مشکلات زیادی را برای ساکنان محلی به وجود آورده است.
نبود خط کشی مناسب در این محور و همچنین به اعتقاد کارشناسان کافی نبودن علائم راهنمایی و رانندگی و همچنین تفکیک درست مسیر در تقاطع ورودی محمدآباد به بلای جان رانندگان به ویژه رانندگان غیربومی و مسافران در این مسیر تبدیل شده است.تقاطعی که به اذعان فرماندار شهرستان استهبانجزء چهار محورحادثه‌خیز شهرستان محسوب می شود.
عدم نصب علایم هشدار دهنده، نبود چراغ راهنما، تاریکی مطلق در شب و ایجاد چند راهی هایی که راننده را در گذر از آنان سردرگم می کند مشکلات موجود در تقاطع ورودی این روستا است. روستایی که جاده کمربندی آن شریان اصلی ارتباط مرکز استان فارس به استان هایی از جمله کرمان و سیستان و بلوچستان است.
سال های سال از مشکلات موجود در این مسیر می گذرد اما هنوز برای رفع مشکلات آن اقدام جدی نشده است. مسئولان اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای استهبان و استان فارس بارها برای رفع مشکلات موجود در این مسیر وعده داده اند اما همچنان عملیاتی نشده است. اینجا پای جان مردم و خانواده‌ها در میان است و بدون شک مسئولان متولی وظیفه دارند، تا بستر سفر و گذر ایمن را برای اهالی منطقه و هموطنان مسافر که از این مسیر می گذرند فراهم کنند، اما هیچ... .
در این مدت بارها شاهد تصادف اهالی محل و حتی مسافران در پیچی که نام محلی آن' پوزه آب' معروف است شاهد بوده ایم و حتی یکی از اهالی نیز جان خود را از دست داده و بسیاری نیز مصدوم شده اند. اما نمی دانیم تا چه زمانی مسئولان به خود می آیند تا یک بار برای همیشه مشکل موجود را برطرف کنند.
در این تقاطع علائم راهنمایی و رانندگی پیش‌بینی نشده و رانندگان وسایل نقلیه به ویژه در شب، در انتخاب مسیر ورودی و خروجی با مشکل روبرو هستند و همواره شاهد حرکت خلاف جهت در مسیر و تهدید جان رانندگان هستیم.
اگر راننده‌ای شبانه قصد ورود به روستا و یا کمربندی را داشته باشد به علت نبود علائم مشخص راهنمایی و رانندگی با حرکت اشتباه در مسیر روبرو شده و تصادف جان او را تهدید می کند.
اینکه حادثه‌ای بسیار ناگوار اتفاق افتد و آنگاه مسئولان بخواهند پس از مرگ سهراب دارو را تجویز کنند شایسته نیست.
در ادامه مسیر از محمدآباد تا دو راهی بزرگراه شیراز- استهبان، که در واقع از مسیرهای فرعی روستاهای دهستان خیر می گذرد، تعدد حرکت وسایل نقلیه از سمت شهرستان نی‌ریز و مناطق جنوب شرقی کشور به شیراز، مشکلات موجود در این مسیر را دوچندان کرده و نیاز است ایمن سازی لازم در مسیر به ویژه برای شب صورت گیرد که یکی از این ضرورت ها انجام خط کشی و دادن شانه جاده برای عبور راکبان موتورسیکلت است.
در پایان به سخنان اخیر رئیس پلیس کشور در همایش روسا و مدیران اقتصادی پلیس راهور ناجا اشاره می کنم. در این مراسم سردار اشتریاز کم توجهی به رفع نقاط حادثه خیز انتقاد کرد و گفت: چند سال است که ما موضوع نقاط حادثه‌خیز را مطرح کرده‌ایم لذا اگر اراده‌ای وجود داشته باشد باید این موضوع حل شود اما بعضی‌ها باری به هر جهت هستند؛ البته برخی اقدامات هم انجام شده ولی باید به این سوال پاسخ داد که این موضوع چه زمانی حل و فصل می‌شود؟ به هر حال ما نقاط حادثه‌سازی داریم که دهها سال است که مشکل آنها حل نشده است؛ چرا این مشکل برطرف نشده است؟
اشتری اضافه کرد: من در گزارشی دیدم که صاحب یک رستوران عنوان می‌کرد 30 سال است یک پیچ جاده‌ای باعث تصادف بسیاری در آن نقطه شده و این موضوع حل نشده است.
وی خاطرنشان کرد: ما معتقدیم حتما سهم تمام دستگاه‌ها در بروز تصادفات باید مشخص شود و در این مسیر با هیچ‌کس تعارف نداریم.
با این حال توجه به سلامتی و حفظ امنیت جان مردم یک ضرورت انکان‌ناپذیر است و امیدواریم مسئولان متولی رفع مشکلات موجود را مورد توجه قرار داده و با پیشگیری و ایمن سازی از بروز حادثه های تلخ جلوگیری کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبارمنتخب
نگاه شما
بابینندگان
روی خط سایت ها
اخبار صوتی