کد خبر: ۵۶۵۷۸
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۶
مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس گفت: دستگاه متولی برای جا به جایی و شناسایی آثار باستانی روستای ملیان از توابع بخش بیضای شهرستان سپیدان، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.

میراث فرهنگی، متولی جابه جایی روستای ملیان سپیدان استبه گزارش ستاره شیراز ؛ عطاء الله زمانی، چهارشنبه در نشست کارشناسی که برای بررسی چگونگی جا به جایی روستای ملیان
در بنیاد مسکن فارس در شیراز برگزار شد، اظهار داشت: تامین هزینه های شناسایی و مطالعه در باره آثار تاریخی موجود در این روستا شیوه خاص خود را دارد و بنیاد مسکن طبق دستور العملی که در این مورد موجود است برای تامین زمین، مشخص کردن مکان جدید و بررسی و مطالعه فنی اقدام می کند.
مصطفی هاشمی، معاون عمران روستایی بنیاد مسکن فارس نیز در این نشست بیان کرد: میراث فرهنگی، متولی شناسایی و مطالعه پیرامون آثار تاریخی روستای ملیان سپیدان است و برای اینکه طرح جا به جایی این روستا با مطالعه بیشتری انجام شود این امر نیاز به برنامه ریزی و اختصاص اعتبارات استانی و ملی دارد.
فرماندار شهرستان سپیدان هم در این نشست، بر لزوم در نظر گرفتن همه مولفه های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و رعایت دقیق قانون برای جلوگیری از ضایع شدن حقوق افراد و روستاییان در جابه جایی ها تاکید و اظهار کرد: متاسفانه میراث فرهنگی به دلیل هزینه زیادی که باید در این زمینه صرف شود، جا به جایی روستا ملیان را تقبل نمی کند در حالیکه این طرح نیاز به تخصیص اعتبار ویژه دارد و از محل اعتبارات این شهرستان تامین همه هزینه های آن امکان پذیر نیست.
شبیر زارع خفری اضافه کرد: محوطه باستانی ملیان با وسعتی نزدیک به 200 هکتار از بزرگترین و مهمترین محوطه های پیش از دوره هخامنشیان در ایران است که باید مورد شناسایی و مطالعه دقیق قرار گیرد.
وی، خواستار مشارکت میراث فرهنگی در تامین بخشی از هزینه ها و اعتبارات جا به جایی روستای ملیان شد.
روستای ملیان حدود 50 کیلومتری شمال غربی شیراز و 48 کیلومتری شمال غربی مجموعه جهانی تخت جمشید در دشت بیضا در شهرستان سپیدان قرار دارد.
شهرستان سپیدان به مرکزیت اردکان در فاصله 100کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.
در کوه های غرب و شمال غربی ملیان، که بلندی آنها به 3300 متر بالاتر از سطح آب های آزاد می رسد، گذرگاه هایی وجود دارد که از طریق آنها راه ملیان به خوزستان و دیگر مرکز تمدن عیلام که یکی از قدیمی ترین و نخستین تمدن های جهان است، باز می شد.
در کاوش‌هایی که در این روستا انجام شده کارشناسان توانسته اند آثار معماری، آجر کتیبه دار و اشیای باستانی زیادی را کشف و شناسایی کنند.
همچنین کارشناسان در جریان کاوش ها و حفاری‌های باستان شناسی در بخش های مختلف این منطقه توانسته اند بقایای معماری های مختلفی را از دوران آغاز ایلامی متعلق به حدود سه هزار تا 2 هزار و 800 سال پیش از میلاد، ایلامی قدیم حدود 2 هزار و 200 تا یک هزار و 600 سال پیش از میلاد و ایلامی میانه که به حدود یک هزار و 500 سال تا یک هزار و 100 سال پیش از میلاد تعلق دارد، شناسایی کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبارمنتخب
نگاه شما
بابینندگان
روی خط سایت ها
اخبار صوتی