کد خبر: ۵۵۸۷۴
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۰
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: هر سال 29 هزار و 500 نفر بر اثر آلودگی هوا در کشور جان می بازند که 21 هزار نفرشان به علت بیماری قلبی و عروقی می میرند.

وزارت بهداشت؛ ۳۰ هزار نفر هر سال بر اثر آلودگی هوا در ایران می‌میرند!به گزارش ستاره شیراز ؛ رضا ملک زاده روز چهارشنبه در همایش بررسی راهکارهای دستیابی به مرجعیت علمی در دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: بیماری‌های مزمن و غیر واگیر مهمترین عامل مرگ زودرس ایرانیان قبل از 70سالگی است و بیماری‌های قلبی و عروقی، تنفسی، سرطان و دیابت مهمترین این بیماری‌ها هستند.

 وی گفت: آمارهای وزارت بهداشت نشان می دهد در سال 94 حدود 385 هزار مرگ در کشور رخ داده است. 55درصد این مرگها قبل از 70 سالگی و زودرس بوده و 25 درصد این مرگ‌ها یعنی حدود 94 هزار مرگ قبل از50 سالگی رخ داده است.

معاون وزیر بهداشت گفت: 50 درصد ایرانیان بالای 55 سال فشار خون بالا دارند و 45 درصد ایرانیان بالای 50 سال به چربی خون بالا گرفتار هستند.

ملک زاده افزود: باید برای آینده کشور و پیشگیری از بیماری های مزمن و غیر واگیر برنامه ریزی داشته باشیم و بخش مهمی از تحقیقات کشور بر کاهش آلودگی‌های زیست محیطی و پاسخگویی به چالش‌های کشور متمرکز باشد.

وی ادامه داد: دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نقش مهمی در رفع چالش‌های سلامت دارند اما هم اکنون به علت تاخیر یک ساله در پرداخت حقوق پزشکان و کادر بهداشتی و درمانب با مشکل مواجه هستیم و طرح تحول سلامت دچار مشکل شده است.

وی گفت: در سال‌های گذشته با افزایش سن امید به زندگی افتخارات بزرگی در نظام سلامت به دست آورده و توانسته‌ایم با کاهش آلودگی هوا در خانه، افزایش زایمان ایمن، کاهش بیماری‌های واگیر و گرمسیری، توسعه بیمه همگانیفکاهش کوتاه قدی و کاهش مصرف الکل شاخص توسعه انسانی را در ایران ارتقا دهیم.

وی گفت: مهمترین چالش های نظام سلامت ایران، میزان بالای تصادفات رانندگي، خشونت و نزاع، رعایت نشدن اصول بهداشت فردی، آلودگی هوا و ریزگردها، بلایای طبیعی، مسمومیت‌ها و ایدز است که باید برای کاهش عوارض آنها اقدام کنیم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبارمنتخب
نگاه شما
بابینندگان
روی خط سایت ها
اخبار صوتی