کد خبر: ۵۵۶۲۷
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۲
رئیس جمهور در نشست خبری به سوالات خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی پاسخ داد.

امسال کسری بودجه نداریم/به برجام نه یک خط اضافه می‌شود و نه یک خط کم می‌شودبه گزارش ستاره شیراز ؛ حجت الاسلام و المسلمین روحانی رئیس جمهور کشورمان در نشست خبری که عصر امروز با حضور خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، اظهار کرد: ملت بزرگ ایران بعد از قرن‌ها که در نظام استبدادی پادشاهی در رنج بودند و ده‌ها سال کشور در اختیار قدرت‌های بیگانه بود، تصمیم گرفت حاکمیت ملی، عزت، استقلال، آزادی و پاک کردن کشور از انواع فسادها و بی‌عدالتی‌ها را محقق سازد.

رئیس جمهور کشورمان افزود: انقلاب بزرگ به پیروزی رسید و امروز بعد از 39 سال همچنان شاهد حضور مردم، مشارکت مردم، نشاط مردم، استقامت مردم در برابر انواع تهدیدها و موفقیت‌های فراوان در عرصه‌های داخلی و خارجی هستیم.

وی ادامه داد:آرمان‌های انقلاب، آرمان‌هایی است که هدایتگر مسیر و راه ما برای قرن‌های پیش روست. هیچوقت نیست که مردم از اصل آزادی، استقلال، حاکمیت ملی، مبارزه با استبداد و استعمار و ایستادگی در برابر متجاوزین و مبارزه با فساد دست بردارند. راه همان راه است؛ البته شیوه‌ها هم در سبک زندگی مردم و هم اداره کشور باید رو به تکامل باشد.

روحانی گفت: نکته مهمی که می‌خواهم تاکید کنم این است که باید نسل جوان ما که 70 درصد جمعیت کشور هستند، افکار نسل جوان و راهی که آنها توصیه می‌کنند باید بشنویم و بپذیریم. تنها شنیدن هم کافی نیست.

رئیس جمهور افزود: جوان‌ها نمی‌خواهند ما فقط بشنویم. آنها دارای افکار و ایده‌ها و خواست‌هایی هستند. دنیای جدید را می‌بینند، پیشنهاد و سخن دارند. ما باید راه پیشنهادی آنها را بشنویم، ببینیم، مطالعه کنیم و با آنها به گفت‌وگو بنشینیم و راه پیشنهادی آنها و مسیر مورد پسند آنها باید در اراده و خواست حاکمیت همواره تاثیرگذار باشد.

وی ادامه داد:جوانان هم شنیدن صدایشان و هم اثرگذاری فکر و اراده‌شان در حاکمیت را می‌خواهند. آنها اکثریت جامعه هستند.

رئیس جمهور ادامه داد: ان روزی که انقلاب به پیروزی رسید تعداد جوانان ما کمتر از 7 میلیون بودند اما امروز 25 میلیون جوان داریم؛ نوع ارتباط جامعه آن روز‌ با دنیا، سطح معلومات عمومی‌اش با امروز بسیار متفاوت است.

روحانی با تاکید بر اینکه ما باید زمان شناس باشیم، گفت: اگر زمان و وضعیت خود را نشناسیم انجام وظیفه برایمان سخت و دشوار خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه دولت دوازدهم افزون بر ادامه همه آرمان‌های انقلاب، دو هدف مهم مبارزه به فقر مطلق‌ و اشتغال مولد را برای خود تعیین کرد، ادامه داد: در بودجه 97 به این دو اصل مهم توجه زیادی کردیم. امیدواریم نمایندگان مجلس مصوبه‌ای که در نهایت در اختیار ما می‌گذارند همان هدف‌ها را مراعات کرده باشند و ما بتوانیم به وعده‌ای که به مردم دادیم، عمل کنیم.

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره نوسانات بازار ارز به ویژه دلار و اینکه مخالفان معتقدند دولت برای کسری بودجه قیمت ارز را افزایش داده است، گفت: نرخ ارز را هم شما در سوالتان‌ و هم ما در پاسخمان‌ متعادل نمی‌بینیم و باید به تعادل برسد.

روحانی اضافه کرد:‌ اگر نرخ ارز امروز بالاتر از هفته‌های پیش است حتما نمی‌تواند دلایل تجاری و اقتصادی داشته باشد؛ دلایل تجاری ندارد چون ما در تامین ارز و مخارج ارزی ترازمان‌ مثبت است یعنی درآمد ارزیمان‌ بیش از مخارج ارزی است.

روحانی بیان کرد: افزایش قیمت دلار دلایل اقتصادی نمی‌تواند داشته باشد؛ اینکه عده‌ای معتقدند دولت خودش ارز را گران می‌کند این در صورتی است که دولت کسری بودجه داشته باشد، ما امسال کسری بودجه نداریم.

رئیس جمهور گفت: همان رقمی که برای بودجه‌ در ماه‌های اولیه در دولت تصویب کردیم، محقق خواهد شد و ده ماهه هم همین را نشان می‌دهد؛ امسال یکی از سال‌های خوب ماست چرا که در سال‌های گذشته همواره در ماه‌های دی و بهمن مشکلاتی برای تامین نیازها داشتیم اما امسال این چنین نیست.

وی با تاکید بر اینکه افزایش نرخ ارز دلایل روانی و تبلیغاتی دارد، بیان کرد: من مردم را به آینده کاملا مطمئن می‌کنم، آینده ما از امروز حتی در زمینه ارزی بهتر خواهد بود؛ قبلا منابع ارزی ما همان درآمد خودمان بود و 30 میلیارد دلار فاینانس‌ خارجی در اختیار داریم و تا کنون در این مورد 12، 13 میلیارد دلار تصمیم گیری شده و برای مبالغ باقی مانده هم تصمیم گیری خواهد شد.

روحانی تصریح کرد: تصمیماتی در این زمینه گرفته شده است و بخشی از آن را رئیس بانک مرکزی اعلام کرد؛ توصیه من به مردم این است که در این مسیر پر ریسک قدم برندارند‌ چرا که مسیرهای خیلی بهتری برای استفاده از سرمایه‌ها وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه مسیر ارز برای سرمایه گذاری با ثبات نخواهد بود، تاکید کرد: از مردم می‌خواهم به راهنمایی‌های مسئولان اقتصادی و بانک مرکزی توجه کنند.

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره پرداخت بدهی‌های سازمان تامین اجتماعی بیان کرد: دولت توصیه‌های مهمی حتی قبل از بحث بدهکاری به سازمان تامین اجتماعی داشته است و بنده این موارد را اعلام کردم.

روحانی ادامه داد: باید سازمان تامین اجتماعی از بنگاه‌های اقتصادی دست بردارد، هر مقداری که به این سازمان پول بدهیم با وضعیت کنونی‌اش‌ نمی‌تواند مسیر درست را بپیماید‌.

رئیس جمهور افزود: شرط بنده برای تصدی وزارت کار و امور اجتماعی با شخص وزیر این بود که باید تمام بنگاه‌های اقتصادی را واگذار کند و در این زمینه قدم‌های خوبی برداشته شده است و باید سرعت انجام کار افزایش یابد.

وی تاکید کرد: نه تنها سازمان تامین اجتماعی بلکه باید همه بخش‌های دولتی بنگاه‌های اقتصادی خود را واگذار کنند و این تنها راه نجات اقتصاد کشور است، چه نهاد‌های غیر‌دولتی، چه مقامات دولتی، نیروهای مسلح و همه باید بنگاه‌های اقتصادی را واگذار کنند، این موضوع به نفع خودشان و مردم خواهد بود.

در حال تکمیل...

نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبارمنتخب
نگاه شما
بابینندگان
روی خط سایت ها
اخبار صوتی