کد خبر: ۵۵۶۱۱
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۸
جمعی از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌ی داروسازی با تهیه‌ و صدور بیانیه‌ای نسبت به آنچه آزادسازی تاسیس داروخانه عنوان شده است، اعتراض کردند.

به گزارش ستاره شیراز ؛ دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌ی داروسازی علوم پزشکی شیراز، با تهیه‌ی بیانیه‌ای خطاب به وزیر بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی، اعتراض خود را نسبت به آزادسازی تاسیس داروخانه، اعلام و دلایل و توجیهات تخصصی را در این خصوص مطرح کردند.

متن این بیانیه‌ی که به امضای 181 دانشجو و فارغ‌التحصیل داروسازی رسیده و برای انتشار در اختیار ایسنا منطقه فارس قرار گرفته، چنین است:

"محضر وزیر محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی، جناب آقای دکتر قاضی زاده هاشمی

سلام علیکم

به استحضار میرساند ما بعنوان جمعی از فارغ التحصیلان جدید و دانشجویان دوره کارورزی(اینترن) دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، که اکنون و یا در آینده ای نزدیک در کسوت مسئولیت فنی در برخی از داروخانه های کشور مشغول به خدمت رسانی هستیم و خواهیم بود، قطعا این تمایل را داریم که در آینده، بعنوان موسس و دلسوز داروخانه، به خدمت رسانی بپردازیم .

پیرو ورود مرکز ملی رقابت به مسئله ی تاسیس داروخانه ها در سطح کشور اخیرا متوجه شده ایم که این نهاد با کمترین ارتباط به حوزه سلامت و فقط با دید تک بعدی به مسئله ی اداره ی داروخانه ها به عنوان یک بنگاه اقتصادی، به برخی از مواد آیین نامه تاسیس و اداره داروخانه ها که شامل شرط فاصله مکانی و جمعیت مندرج در مواد 4 و 15 می باشد، اعتراض کرده و بدون هیچ واکنش مناسبی از سمت خانه ما (وزارت بهداشت)، رای به حذف مواد مذکور داده است. این مسئله تا حدی است که برخی از مسئولان وزارت خانه به این امر و برخی تغییرات دیگر از جمله حذف امتیاز تاسیس هم رضایت داده اند .

ما اعلام میداریم که بطور کامل با حذف این مواد آیین نامه، با دلایل مشخص از جمله کاهش منزلت داروخانه ها و جایگاه حرفه ای داروسازان، ارجح شدن بعد اقتصادی بر بعد متعالی درمانی، هجوم صاحبان سرمایه اعم از دولتی و خصوصی به تصاحب داروخانه ها، کاهش چشم گیر میزان اشتغال داروسازان و از همه مهمتر پیش بینی ایجاد فساد ناگزیر در امر خطیر درمان و سلامت جامعه به دلیل برآورده نشدن تعادل اقتصادی داروخانه ها در آینده نه چندان دور مخالفیم و به هر قیمتی و بدون در نظر گرفتن باقی مسائل و پیش نیازها خواهان تاسیس داروخانه نیستیم. هم چنین اعلام میداریم که هرگونه تغییر در آیین نامه و ضوابط تأسیس و اداره داروخانه ها، بدون اعمال نظر تعیین کننده داروسازان بویژه موسسین و مسئولین فنی، موجب واکنش داروسازان خواهد شد و مسئولیت آن در این برهه حساس کشور متوجه شخص محترم وزیر میباشد .

شایان ذکر است که داروسازان و سایر فارغ التحصیلان علوم پزشکی، فقط برای خدمت رسانی در مناطق عادی تربیت نشده اند و تعداد زیادی از مناطق محروم کشور هنوز فاقد داروخانه و حداقل ها در خدمات رسانی دارویی میباشند. پس اگر تمایل به تاسیس داروخانه در مناطق عادی وجود داشته باشد، علاوه بر کسب امتیاز لازم، عقلانی و منطقی است که جمعیت به تناسب رشد کند و زمانی بین 5 تا 20 سال طول میکشد. هم چنین به دلیل منع رقابت در فروش دارو و ملزومات حیاتی، حریم داروخانه ها میبایست حفظ شود .

پیشنهاد موثر ما، کاهش پذیرش دانشجو در رشته داروسازی که در سال های اخیر به صورت سرسام آور و بی هدف ده ها برابر افزایش یافته است و کاهش تعداد داروخانه های دولتی، دانشگاهی و نظامی که هر کدام از آن ها به تنهایی حداقل اقتصاد یکصد داروخانه شهری را در دست دارند، بصورت سریع و منطقی است .

امید است با ارجاع این نامه به شخصی که در اصل باید حافظ منافع اعضای خانواده خود و سلامت مردم باشد، شاهد جلوگیری از بروز این اتفاق ناصواب باشیم . "

رونوشتی از این بیانیه برای رییس‌جمهور، رییس مجلس، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو، سرپرست علوم پزشکی شیراز، مشاور وزیر بهداشت در امور دانشگاه‌ها، معاون غذا و داروی علوم پزشکی شیراز و رییس انجمن داروسازان ایران ارسال شده است.

منبع: ایسنا 

نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبارمنتخب
نگاه شما
بابینندگان
روی خط سایت ها
اخبار صوتی