کد خبر: ۵۳۷۳۲
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۵
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، با ارسال نامه ای مراتب ثبت پنج اثر فرهنگی و تاریخی استان فارس را در فهرست آثار ملی ایران به استاندار فارس ابلاغ کرد.
به گزارش ستاره شیراز ؛ از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، عمارت و باغ معین الدوله که به دوره قاجاریه تعلق دارد و در شهر شیراز، بلوار چمران کوچه 34 سمت چپ اولین فرعی واقع شده است یکی از این آثار است که با شماره 31763 در تاریخ دهم تیرماه 96 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 
در نامه زهرا احمدی پور، رئیس سازمان میراث فرهنگی عنوان شده است: این اثر تحت حفاظت و نظارت این سازمان است و هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود برابر مواد 558 لغایت 569 از کتاب پنجم قانون مجازات‌های اسلامی، تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده، جرم محسوب می‌شود، مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر صرفا با تایید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود.
کاروانسرای سروی در شهرستان نی ریز که متعلق به دوره قاجاریه است با شماره 31760 یکی دیگر از یادمان های تاریخی است که در فهرست آثار ملی کشورمان به ثبت رسیده است.
کاروانسرای سروی در مرکز شهر نی ریز قرار دارد و در گذشته کاروان های تجاری که از استان های کرمان، یزد، بندرعباس و فارس از این مسیر عبور می کردند، در کاروانسرای سروی که خود به عنوان یک مرکز مهم تجاری مطرح بود، استراحت می کردند.
در کنار کاروانسرای سروی نی ریز، حمامی به سبک حمام گنجعلی خان کرمان وجود دارد. 
همچنین در نامه رئیس سازمان میراث فرهنگی بیان شده است: خانه رونق زاده در شیراز که از دوره قاجاریه برجا مانده با شماره 31759 و خانه نواب اکبر(معز الدوله) که به دوره زندیه تعلق دارد و در شیراز واقع شده با شماره 31764 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیدند. 
پیشتر، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس اعلام کرده بود، 53 اثر شاخص فرهنگی و تاریخی این استان در سال 95 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع: ایرنا 
برچسب ها: اثر فرهنگی ، آثار ملی
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبارمنتخب
نگاه شما
بابینندگان
روی خط سایت ها
اخبار صوتی