کد خبر: ۵۳۵۴۵
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۰
رئيس كميسيون شهرسازي و معماري شوراي اسلامي شيراز برلزوم تكميل مطالعات احتمال فرونشست دشت شيراز توسط دانشگاه شيراز طي يك‌ماه آتي و قبل از پايان چهارمين دوره شورا، تاكيد كرد.
لزوم تكميل مطالعات امكان فرونشست دشت شيراز طي يكماه آيندهبه گزارش ستاره شیراز ؛ سيد محمدرضا ديهيمي شنبه 31 تير در جمع خبرنگاران گفت: شورای چهارم با توجه به اهمیت موضوع، بحث امکان فرونشست دشت شیراز را در دستور کار قرار داد و قرارداد مطالعات علمی و ژئوفیزیکی مربوطه را با دانشگاه شيراز منعقد كرد.

ديهيمي گفت: از آنجا که تکیه مدیریت شهری شيراز بر مطالعات دانشگاهي بوده و هرگونه تصمیمی بر اساس داده‌های علمی مستخرج از این مطالعات اتخاذ می‌شود، انتظار داريم دانشگاه شیراز نتیجه مطالعات خود را طی کمتر از یک ماه آینده تکمیل کرده و به شورا تحویل دهد.

عضو شوراي اسلامي شيراز گفت: انتظار است دانشگاه شيراز اقدامات ابتدایی و توصیه‌های اولیه‌ای را که ضرورت اجرای آن در چرخه مدیریت شهری محرز باشد، ظرف مدت یک هفته به شورا و شهرداری اعلام كند .

وی با اشاره به حضور کارشناسان و اعضای تیم مطالعاتی دانشگاه در جلسات کمیسیون معماری و شهرسازی  و رسیدگی به نگرانی‌های ناشی از مطالعات اولیه در خصوص موضوع فرونشست زمین در دشت شيراز گفت: بر اساس بررسی‌های کارشناسی، خشکسالی و کاهش سطح آب‌های زیرزمینی همچنین مصرف بی رویه آب از مهمترین عوامل ایجاد کننده فروچالگی است.

ديهيمي خاطرنشان كرد: تغییر الگوی آبیاری در کشاورزی، اصلاح رویه مصرف آب در بخش مسكوني، ایجاد تصفیه خانه‌های لوکال براي بازگشت مجدد پساب به چرخه مصرف غير شرب شهری و ديگر راهكارها،‌ از عوامل و اقدامات بازدارنده محسوب مي‌شود.

رئيس کمیسیون شهرسازی و معماری شوراي شيراز با بیان اینکه آب شرب در ایران 40 درصد بیشتر از سایر کشورهای جهان است، خاطرنشان كرد: اتخاذ تدابیر مناسب براي پررنگ کردن موضوع کمبود آب به عنوان یک مسئله جهانی باید در دستور کار تمام اداره‌ها و نهادها قرار گيرد.

ديهيمي تصريح كرد: در زمینه رفع معضل کم آبی و جلوگیری از مواجهه با بحران فروچالگی و نشست زمین، تنها شهرداری متولی نیست، دستگاه‌های اجرایی و خدمات رسان شهری و مراکز عملی و پژوهشی نيز در اين زمينه مسئولند و بايد دغدغه لازم را داشته باشند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبارمنتخب
نگاه شما
بابینندگان
روی خط سایت ها
اخبار صوتی