کد خبر: ۵۳۴۴۰
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۰
نامه ای سرگشاده از سوی رئیس انجمن تجسمی استان فارس خطاب به شهردار شیراز منتشر شد که در آن عضو هیئت رئیسه این انجمن نسبت به رویکرد فرهنگی شهرداری در قبال هویت این شهر ابراز نگرانی شده است.
 متن این نامه به شرح زیر می باشد : 

به نام خالق هنر 

جناب آقای پاک فطرت 
شهردار محترم شیراز
 
به خیر شما امیدی نیست شر مرسانید 

بازدید شما از نگارخانه وصال ما را بر این امیدوار ساخت که ناهمواری های بین شهرداری و اهالی فرهنگ رو به هموار شدن است. اما ناپدید شدن هویت ۵۴ ساله این شهر تابلوی برنزی و ارزشمند نگارخانه وصال که به وسیله عوامل آن مجموعه توسط دریل و درفش بدون اطلاع قبلی از پیشانی مجموعه وصال ربوده شد خاطر اهالی فرهنگ و هنر شهر را مکدر ساخت و این نگرانی برای ایشان پدید آمد که برخوردهای سلیقه ای و بدون در نظر گرفتن هویت شیراز پایتخت فرهنگ و هنر و تمدن ایران اسلامی تا کجا ادامه می یابد. 

در حالی که رویکرد فرهنگی شهرداری شیراز و نحوه هزینه کرد اعتبارات فرهنگی آن مجموعه برای اهالی فرهنگ تبدیل به علامت سوالی بزرگ شده است این اقدام تیر خلاصی به نابسامانی های این دوران زده است. 

در برنامه ای که در نگارخانه وصال برگزار می گردید متوجه فقدان تابلو نگارخانه وصال شدیم با هماهنگی و حضور پلیس منطقه و در نهایت پیگیری های متوالی و صحبت با شهردار محترم منطقه ایشان بر این موضوع اشاره داشته اند که روح ایشان هم از این موضوع اطلاعی نداشته و با پیگیری های مجدد اظهار داشتند که مکان شاکی خصوصی دارد ، و به دایره حقوقی آن منطقه مراجعه و ایشان حکم برداشتن تابلو را صادر نموده اند. این در حالیست که دایره محترم حقوقی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس هیچگونه اطلاعی در خصوص این موضوع ندارد، سئوال اینجاست چرا دایره حقوقی شهرداری مستنداتی از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نخواسته است و بصورت یکطرفه اقدام به برداشتن و تخریب تابلو نموده است حال که پاسخگویی، حلقه مفقوده عرصه فرهنگ در شهرداری است، اما امیدوار بودیم به نام وصال این چنین تعرض نمی شد. 

اهالی فرهنگ و هنر دیگر تحجر و یک سویه نگری را هرگز بر نمی تابند در پایان، ضمن محکومیت اقدام سخیف عوامل شهرداری در پایین کشیدن تابلو نگارخانه وصال شیراز، که منجر به نابودی این تابلو قدیمی و ارزشمند گردیده است؛ از دغدغه مندان عرصه هنر در مدیریت ارشد استان می خواهیم هرچه سریعتر نسبت به این اقدام واکنشی در خور نشان دهند. 

زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست 
هرکسی نغمه خود خواند و از صحنه رود 
صحنه پیوسته به جاست
  خرم آن نغمه که که مردم بسپارند به یاد 

مصطفی راسخی 
رئیس انجمن هنرهای تجسمی استان فارس

گفتنی است ۱۰ روز پیش ماموران شهرداری شیراز بدون هماهنگی با نیروی انتظامی منطقه تابلوی قدیمی و برنزی نگارخانه وصال را در خیابان انقلاب اسلامی برداشته شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبارمنتخب
نگاه شما
بابینندگان
روی خط سایت ها
اخبار صوتی