کد خبر: ۵۳۱۶۸
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۶
اوایل ماه رمضان بود که انفجاری مهیب بخش گسترده‌ای در شرق و شمال شرق شیراز را لرزاند، انفجاری که به همراه حریق، ویرانی و مصدومیت و آوارگی را برای جمعی از شهروندان به‌دنبال داشت؛ خانه‌به‌دوشانی که سرگردانیشان در سایه بی‌تفاوتی مسئولان ادامه دارد!!
بلاتكليفي خسارت ديدگان يك‌ماه بعد از انفجار هايپر در شيرازعلی‌رغم گذشت حدود یک ماه از وقوع حریق و انفجار در هایپرمارکتی موسوم به نمونه در بلوار نصر شیراز که تخریب ساختمان‌های متعددی را به‌دنبال داشت؛ اما هنوز تکلیف شهروندانی که آن شب خوابشان پریشان شد و همچنان این پریشان خوابی که با پریشان‌حالی توام شده است ادامه دارد.

این در حالی است که هنوز آثار و بقایای آتش و انفجار در محدوده هایپرمارکت جمع‌آوری نشده و بوی اجسام سوخته همچنان به مشام می‌رسد و هر رهگذر و ساکنی را می‌آزارد.

یکی از شهروندانی که خانه‌اش در همسایگی محل وقوع حادثه انفجار شیراز بود به ایسنا گفت: از همان شب که این حادثه اتفاق افتاد تاکنون، آواره هستیم؛ هیچ فرد و دستگاهی خود را ملزم به پاسخگویی نمی‌داند.

او که کارمندی جوان است اضافه کرد: بعد از حادثه انفجار به ما اجازه سکونت در خانه‌مان را ندادند و علی‌رغم اینکه خسارت‌های وارده چندان هم زیاد نیست، مجبور شدیم تا همه زندگی را جمع کرده و کوچی اجباری کنیم.

این شهروند شیراز گفت: تمام زندگی‌ام خانه فامیل و خود و خانواده‌ام هم آواره منزل پدر و پدر همسر هستیم؛ نمی‌دانم اگر این حادثه برای یکی از مسئولان یا بستگان آنان حادث شده بود، باز هم اینگونه سر می‌کردند؟

یکی دیگر از شهروندانی که او نیز مجبور به ترک خانه شده است، گفت: علاوه بر هشت واحد مسکونی که بالای هایپر قرار داشت و اکنون به دلیل تخریب شدید، امکان سکونت در خانه‌های خود را ندارند، چندین خانواده دیگر هم آواره شده‌اند.

او که مدعی بود بخشی از لوازم خانه و زندگی‌اش از بین رفته است، گفت: طی بیست روز گذشته روزگار دشواری را گذراندیم و نمی‌دانیم این سرگردانی تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

همسایه‌های هایپرمارکت سوخته نمونه، با اشاره به اینکه در مراجع قضائی پرونده‌ای تنظیم کرده‌اند، اعتقاد دارند که دولت باید به نوعی پاسخگوی این مشکل باشد و محلی را به شکل موقت برای اسکان کسانیکه از این حادثه آسیب دیده‌اند، در نظر بگیرند.

یکی از شهروندان که به واسطه حادثه انفجار محل کسبش تعطیل شده است نیز با ابراز گلایه‌مندی از زیان‌های شدید مالی وارده به او، گفت: با وجودیکه طرف ما شخص است نه دولت، اما از مسئولان انتظار رسیدگی داریم.

او با اشاره به اینکه در سایر کشورها اگر چنین حادثه‌ای رخ دهد، مسئولان تلاش می‌کنند که بخشی از مشکلات شهروندان را کاهش دهند، به حادثه آتش‌سوزی برج گرن‌فل لندن اشاره و اضافه کرد: نمی‌دانم آنچه در رسانه‌ها اعلام می‌کنند درست است یا نه اما به فاصله کوتاهی مکانی مناسب‌تر از خانه‌هایی که ویران شد و سوخت، به ساکنان این برج مسکونی داده‌اند.

مرد میانسالی که او نیز از آسیب‌دیدگان حادثه انفجار بود در حالیکه بغض گلویش را می‌فشرد به ایسنا گفت: نمی‌دانم چه کنم؟ واقعا جایی نیست که بتوانم برای مدت کوتاهی با خانواده در آنجا سرکنم، علاوه بر مشکلات مالی و مصدومیت‌هایی که به واسطه این حادثه متحمل شده‌ایم، اکنون با آوارگی نمی‌دانیم چه کنیم؟

او که سعی می‌کرد جلوی سرازیرشدن اشک‌هایش را بگیرد، اضافه کرد: نمی‌دانیم به کجا التجا ببریم، دست یاری به سمت چه کسی دراز کنیم، یکی از همسایگان پیشنهاد داد که موضوع را به رسانه‌ها بگوییم تا آنان حرف‌هایمان را منتقل کنند شاید آزاده‌ای پیدا شود و مشکل ما را حل کند.

به گزارش ایسنا، در حادثه انفجار ساختمان هایپرمارکت نمونه در شیراز، تعداد 36 شهروند مصدوم شدند که بعضی از مصدومان این حادثه به دلیل طول درمان نیازمند استفاده از خدمات مستمر درمانی و توانبخشی هستند اما این افراد به‌دلیل آنکه مدارکشان را در آتش‌سوزی از دست داده‌اند، با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند.

براساس اعلام دادستان شیراز، حادثه انفجار هایپر مارکت شیراز، عمدی بوده و عاملان این حادثه احتمالا با هدف استفاده از مزایای بیمه حوادث و رفع مشکلات مالی، زمینه آتشسوزی را فراهم کرده بودند.

پرونده این حادثه در دستگاه قضائی مراحل رسیدگی را طی می‌کند اگرچه براساس اخبار كسب شده، هنوز يكي از 2 مقصر اصلي حادثه در بيمارستان بستري بوده و امكان تكميل دادخواست به دليل وخامت وضعيت او وجود نداد.

قطعا تسريع در رسيدگي به پرونده اين حادثه از يك سو و حل مشكلات و رفع بلاتكليفي خسارت ديدگان حادثه از سوي ديگر، وظيفه‌اي است كه بر دوش مسئولان دستگاه‌هاي مختلف قرار دارد و اطلاع‌رساني در خصوص اقدامات انجام شده نيز، بخشي از اين وظيفه را شامل مي‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبارمنتخب
نگاه شما
بابینندگان
روی خط سایت ها
اخبار صوتی