کد خبر: ۵۲۷۶۲
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۵
بیماری دیابت یکی از شایعترین اختلالات غدد درون ریز است؛ دیابت نوع 2 به صورت سه ناهنجاری پاتولوژیک اختلال در ترشح انسولین، مقاومت محیطی به انسولین و تولید بیش از اندازه گلوکز، مشخص می‌شود .
به گزارش ستاره شیراز ؛  بيماري ديابت نوع 2 از بيماري‌هاي غيرواگيري است كه در سال‌هاي اخير رشد فزاينده‌اي داشته است؛ اما به‌دلايلي اغلب افراد از ابتلا خود به ديابت بي‌اطلاع هستند و همين امر باعث بروز عوارض اين بيماري مي‌شود.

کارشناس ارشد تغذیه دانشکده تغذیه و علوم غذایی شیراز در اين خصوص گفت: عوارض مزمن بیماری دیابت با مقدار بالای گلوکز خون ارتباط مستقیم دارد؛ افزایش قند خون موجب اتصال غیر آنزیمی گلوگز به پروتئین ها در داخل و خارج سلول می شود .

فاطمه شفیعی ادامه داد: افرادی که به مدت طولانی بیماری دیابت دارند، دچار نارسایی کلیوی، آسیب چشمی، نارسایی دستگاه قلب و عروق و نارسایی سیستم عصبی مرکزی می‌شوند و با توجه به عوارض مختلف، این بیماری درمان مناسبی را نیاز دارد.

او درمان های قابل دسترس برای دیابت نوع دو را شامل تغییر سبک زندگی با ورزش، تغذیه، داروهای خوراکی و انسولین معرفی کرد و ادامه داد: درمان سنتی دیابت نیز با استفاده از برخی گیاهان و یا عصاره های گیاهی در سراسر جهان شناخته شده است. 

این کارشناس ارشد تغذیه، اضافه کرد: دارچین از دسته گیاهان دارویی است که به نظر می رسد در درمان و مهار دیابت نقش مهمی داشته باشد؛ دارچین گیاهی معطر و مطبوع است و بر اساس نظر تعدادی از محققان، اثرات ذاتی انسولینی داشته و توان انسولینی آن بیش از 20 برابر هر ماده دیگر است. 

شفیعی، گفت: یکی از اجزای فعال مشتق شده از دارچین، پلیمری به نام "متیل هیدروکسی کالکون" است که شبیه انسولین عمل می کند و عمل انسولین را تقلید می‌کند. 

او، با اشاره به اینکه دارچین باعث افزایش برداشت گلوکز به وسیله فعال کردن گیرنده انسولینی و افزایش سنتز گلیکوژن می شود، افزود: به دلیل آن که انسولین نقش کلیدی در متابولیسم چربی را دارا است، مصرف دارچین باعث بهبود در متابولیسم چربی در محیط بدن می شود؛ سطح بالای مواد آنتی اکسیدان موجود در دارچین سبب می شود تا این گیاه به عنوان محافظ سلول در برابر آسیب های شیمیایی شامل سموم محیطی، کاهش دادن پراکسیدهای لیپیدی و محافظت کبد در برابر انواع استرس ها عمل کند، به این ترتیب دارچین در بهبود وضعیت های آنتی اکسیدانی در افراد چاق مبتلا به دیابت، بیماری های قلبی و سندرم متابولیک می تواند نقش موثری ایفا کند .

این کارشناس ارشد تغذیه، بیان  کرد: با توجه به مطالعات انجام شده، استفاده از دارچین به عنوان یک مکمل، هم قند خون ناشتا را کاهش می‌دهد و هم سبب کاهش سطح قند خون پس از خوردن غذا می‌شود، همچنین پاسخ به انسولین را بهبود می‌بخشد؛ دارچین می‌تواند تاثیر مهمی بر کاهش عوارض کلی ناشی از دیابت نوع دو داشته باشد.

شفیعی، گفت: یک فرد مبتلا به دیابت برای شروع استفاده از دارچین به عنوان یک مکمل در کنار دارو، باید با پزشک متخصص خود مشورت کند و به هیچ وجه داروی خود را خودسرانه قطع نکند و تمام مراحل درمان را زیر نظر پزشک انجام دهد. 

برچسب ها: دارچین ، دیابت
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبارمنتخب
نگاه شما
بابینندگان
روی خط سایت ها
اخبار صوتی