کد خبر: ۵۲۴۵۰
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۷
فرماندار شهرستان شيراز با تصريح اينكه اصل سلامت و امنيت برگزاري انتخابات 29 ارديبهشت مورد تاييد همه افراد و مراجع قانوني بوده است،‌گفت: نتايج انتخابات شوراها در 6 شهر شهرستان شيراز به تاييد هيئت‌هاي اجرايي و نظارت رسيده است.
به گزارش ستاره شیراز ؛ حيدر عاليشوندي بعدازظهر يكشنبه 7 خرداد در جمع خبرنگاران گفت: كساني‌كه به نتايج انتخابات شوراها در شهرهاي شيراز، صدرا، زرقان، لپويي، خان‌زنيان و داريون اعتراضي دارند بايد ظرف مدت 2 روز اعتراض خود را به هيئت نظارت استان ارسال كنند و اين هيئت نيز برابر قانون 5 روز فرصت دارد تا به اعتراضات رسيدگي و اعلام نظر كند.

وي با بيان اينكه بعد از اعلام نظر هيئت نظارت استان، اگر معترضي وجود دارد مي‌تواند ظرف دو روز اعتراض خود را به هيئت نظارت مركز ارسال كند، زمان پاسخگويي قانوني اين هيئت را هم 5 روز اعلام و اضافه كرد: اعتراض‌ها در مورد نتايج آراء مي‌تواند باشد و نه ماهيت برگزاري انتخابات يا صلاحيت كانديداها.

فرماندار شيراز با اشاره به انتشار نامه‌اي از هيئت نظارت استان فارس در شبكه‌هاي مجازي و طرح مباحثي در تريبون نماز جمعه شيراز و بيان ديدگاه‌هايي توسط برخي شخصيت‌هاي استاني و كشوري، گفت: براساس قانون هيئت‌هاي اجرايي انتخابات شوراها از ميان معتمدين و توسط خودشان انجام مي‌شود و شايبه حزبي و جناحي بودن را نمي‌توان در اين مورد مطرح كرد.

وي با تصريح اينكه فرمانداري مسئول اجراي قانون است، گفت: مجري انتخابات در اصل مردم هستند و فرمانداري هم تلاش كرد تا انتخاباتي آرام، امن و سالم برگزار شود؛ اينكه راي مردم چيست به فرمانداري و هيئت اجرايي ارتباطي ندارد؛ به فرمايش مقام معظم رهبري راي مردم حق الناس محسوب مي‌شود.

فرماندار شيراز با بيان اينكه در قانون كسب نظر از مراجع 4 گانه براي ارزيابي صلاحيت افراد پيش‌بيني شده است، گفت: مراجع چهارگانه در مورد داوطلب تعيين تكليف نمي‌تواند داشته باشد؛ هيئت اجرايي و نظارت در اين خصوص تصميم‌گيري مي‌كنند.

او با بيان اينكه براي رد صلاحيت افراد بايد مدارك و مستندات قانوني موثر وجود داشته باشد، گفت: قانون در اين خصوص به صراحت مسائل را مشخص كرده است؛ اعلام سوابق غير مستند از سوي مراجع 4 گانه و افراد براي بررسي صلاحيت افراد قابل استناد نيست.

فرماندار شيراز با اشاره به انتشار نامه‌اي در شبكه‌هاي مجازي و برخي سايت‌ها، ضمن تاكيد بر محرمانه بودن اين نامه و تاكيد قانون بر حفظ حرمت افراد در روند بررسي صلاحيت‌ها، گفت: هيئت نظارت استان براساس قانون و تاريخ مشخص شده، تا 17 ارديبهشت ما فرصت اعلام نظر در خصوص صلاحيت‌ها را داشته است.

او ادامه داد: در تاريخ 18 ارديبهشت نامه‌اي توسط هيئت نظارت استان فارس به شماره 501 نوشته و ليستي متشكل از 31 نفر رد صلاحيت مي‌شوند؛ اين نامه ساعت 21 شب 19 ارديبهشت به فرمانداري نمابر شده و مستندات آن نيز موجود است.

فرماندار شيراز با تصريح اينكه تمام اين افراد در نامه قبلي هيئت نظارت تاييد صلاحيت شده بودند، گفت: ارسال نامه بعد از مهلت قانوني و رد صلاحيت افرادي كه قبلا تاييد شده بودند، منطبق بر قانون نيست مگر آنكه اسناد و مدارك جديدي به دست ما رسيده باشد كه قابل استناد باشد.

وي با تصريح اينكه در قانون هيچ مرجعي نمي‌‌تواند صلاحيت داوطلباني كه تاييد مي‌شوند را رد كند، مگر به استناد مدارك جديد و معتبر، گفت: اگر مدرك جديدي وجود داشته باشد هيئت نظارت مركز مي‌تواند موضوع را به فرمانداري اعلام كند تا روند بررسي موضوع در هيئت اجرايي و نظارت شهرستان و استان طي شود.

فرماندار شيراز با بيان اينكه در پاسخ به نامه هيئت نظارت استان، نامه‌اي ارسال و به صراحت موارد توضيح داده شده است، گفت: اقدام هيئت نظارت استان در ارسال اين نامه برخلاف قانون بود و در نامه ارسالي نيز به اين موضوع اشاره شده است.

وي گفت: هيئت نظارت استان فارس مدعي است كه اقدامش براساس تفويض اختيار هيئت نظارت مركزي بوده است، گفت: هيئت نظارت مركز به هيئت نظارت استان‌ها اختيار داده بود كه تا 17 ارديبهشت و به لحاظ آنكه فرصت رسيدگي كامل به صلاحيت‌ها وجود نداشت، اظهار نظر كند و اين اظهار نظر هم با حضور تمام اعضاي هيئت نظارت و هيئت اجرايي شهرستان باشد.

فرماندار شيراز با اشاره به اينكه يكي از اعضاي هيئت نظارت استان در جريان نامه ارسالي اين هيئت در خصوص رد صلاحيت‌ها نبوده است، گفت: هيچ يك از اعضاي هيئت اجرايي شهرستان هم در جلسه هيئت نظارت حضور نداشتند، تنها 2 نفر نشسته‌اند و 31 نفر را رد صلاحيت كرده‌اند!

او با تصريح اينكه قانون رد صلاحيت كانديداي شوراها را بعد از تاييد صلاحيت نهايي پيش‌بيني نكرده است، گفت: كد داوطلبان توسط هيئت نظارت مركز صادر مي‌شود و براي تمام افراد اعلام شده در ليست 31 نفره، كد صادر شده يعني صلاحيت آنان تاييد شده است.

فرماندار شيراز با بيان اينكه شامگاه 28 ارديبهشت هيئت نظارت مركز در تماسي تلفني صلاحيت 4 نفر را رد كرد، گفت: من اين موضوع را هم نپذيرفتم زيرا زمان قانوني براي رد صلاحيت افراد براساس قانون در اين انتخابات پيش‌بيني شده بود.

عاليشوندي تصريح كرد: تنها به دليل اينكه طي روزهاي گذشته به مسائلي دامن زده شد تا نتايج انتخابات شوراها در شيراز را مخدوش جلوه دهند، مجبور به بازگويي برخي موضوعات شده‌ام؛ اكنون هم تاكيد مي‌كنم كه در اين انتخابات هر آنچه انجام شد مر قانون بوده و است.

فرماندار شيراز با بيان اينكه از 74 مورد اعتراض اعلام شده به فرمانداري بعد از اعلام نتايج انتخابات شوراي شيراز تنها 2 مورد مستند و قابل پذيرش بود، گفت: بعد از رسيدگي به اين دو مورد هم هيچ تغييري در نتايج اعلام شده حاصل نشد.

عاليشوندي گفت: حاضر هستيم در مقابل دوربين‌هاي صدا و سيما و رسانه‌ها، آراي شوراي شهر را شمارش كنيم.

فرماندار شيراز تصريح كرد: اسناد و مدارك در مورد روند برگزاري اين دوره از انتخابات موجود است و سازمان بازرسي يا هر مرجع رسمي ديگري كه اعلام كند و نياز باشد، اين اسناد را در اختيارشان قرار مي‌دهيم.

عاليشوندي گفت: اگر كسي به‌دنبال حقايق بوده و هست، مسائل را براساس مدارك موجود بيان كرديم؛ اما اگر كسي دنبال غرض‌ورزي باشد آن را نمي‌توانيم چاره انديشي كنيم. 

منبع: ایسنا 

نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبارمنتخب
نگاه شما
بابینندگان
روی خط سایت ها
اخبار صوتی