کد خبر: ۵۱۷۳۸
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۲
استرس و نحوه واكنش فرد در مقابل موقعيت‌هاي استرس زا، يك عامل خطر در بروز بيماري‌هاي قلبي عروقي تشخيص داده شده است .
استرسي‌ها بخوانند!به گزارش ستاره شیراز ؛ شناخت دقيق در خصوص استرس و عوامل و شرايطي كه ايجاد كننده استرس به‌شمار مي‌رود و چگونگي مواجهه با چنين عوامل و شرايطي، مي‌تواند گامي در پيشگيري از بروز علائم اين بيماري و درگير شدن با تبعات و دشواري‌هاي آن است .

رئيس مركز بهداشت شهداي والفجر شهرستان شيراز در خصوص استرس و تاثير آن بر بروز بيماري‌هاي غيرواگير، گفت: استرس يا تنش‌ عصبي، علاوه بر عواملي نظير كلسترول(چربي) بالا، فشارخون بالا، نبود فعاليت‌هاي جسماني مناسب، مصرف سيگار، ديابت و ... يكي از عوامل مهم در ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و عروقي محسوب مي‌شود .

دكتر عبدالحسين فرحبخش، بررسي اثر استرس روي سلامت قلب و ارزيابي كميت استرس را دشوار عنوان و اضافه كرد: سطوح مختلفي از استرس را مي‌توان در افراد مختلف مشاهده كرد؛ از طرفي هر فرد در مواجهه با استرس و شرايط استرس‌زا، پاسخ‌هاي متفاوتي را نشان مي‌دهد .

او با بیان اینکه محققان ثابت کردند، که استرس به روش‌هاي مختلفي ميتواند بر روي سلامت قلب تأثير گذار باشد، گفت: افراد مختلف برای مواجهه با استرس، از روشهاي متعددي، مانند پرخوري، مصرف سيگار و مصرف بيش از حد الكل استفاده مي‌كنند؛ اما اين روش‌ها خود عاملي براي ورود آسيب به قلب و عروق افراد مي‌شود .

رئيس مركز بهداشت شهداي والفجر، ادامه داد: تنيدگي روزمره و حوادث تنيدگي زا، ممكن است توجه فرد را از مراقبت نسبت به خود منحرف كرده و باعث شود كه فرد فرصت كافي براي ورزش، غذاي مناسب و استراحت كافي نداشته باشد و يا دست به رفتارهايي بزند كه هر چند در كوتاه مدت اثر خش هستند، اما به هيچ وجه رفتارهايي سالم به حساب نمي آيند .

فرح‌بخش، اضافه کرد: روش ديگر، اثر مستقيم و زيانبخشي است، كه تنيدگي بر فرآيندهاي بدني دارد، تنيدگي موجب تغييرات فيزيولوژيكي مي‌شود، كه منشا بروز بيماري هستند و علاوه بر اين، تنيدگي ممكن است باعث وخيم تر شدن بيماري هاي سابق يا برخي عوارض آن شوند .

مسئول واحد مبارزه با بيماري هاي غيرواگير مركز بهداشت شهدای والفجر نیز گفت: در شرايط استرس، بدن هورمون هايي مانند اپينفرين و نوراپينفرين ترشح مي كن، كه موجب افزايش فشارخون مي شود و در طول زمان به پوشش داخلي سرخرگ ها آسيب مي زند و با ترميم سرخرگ ها، آنها ضخيمتر شده و ميزان رسوب پلاك افزايش مييابد .

دكتر نگار ميرزاد، افزود: از طرفي شرايط استرس زا ممكن است ضربان قلب و فشارخون را افزايش دهند و در نتيجه قلب نياز به اكسيژن بيشتري در اين شرايط داشته باشد، همچنین در برخي از افراد مبتلا به بيماري قلبي، اين افزايش نياز به اكسيژن، ميتواند منجر به درد قفسه سينه(آنژين) شود .

او با اشاره به اینکه واكنش ستيز يا گريز، عبارت از اين است كه انسان هنگام مواجهه با خطر، آماده جنگيدن يا فرار شود، ادامه داد: اين واكنش از نظر فيزيولوژيک كاملا چشمگير است، فشار خون زياد مي شود، ضربان قلب و تنفس افزايش مي يابد، سطح قند خون بالا مي رود و كف دست عرق مي كند و تنيدگي عضلاني ايجاد مي شود، اگر چه واكنش ستيز يا گريز ممكن است سازگارانه باشد، اما انگيختگي مستمر سيستم عصبي سمپاتيك، براي ارگانيزم ايجاد خطر مي كند، زيرا موجب اختلال عمده در عملكرد فيزيولوژيك فرد مي شود .

میرزاد اضافه کرد: براي فعال شدن اين واكنش لازم نيست اتفاق هولناکی پیش بیاید، بلكه محيط روزانه مانند ترافيك سنگين، امتحانات ميان ترم، كنكور و مديران غيرمنطقي نيز به آساني اين نشانگان را ايجاد مي كند كه اگر واكنش تنيدگي به هر دليل براي مدتي طولاني تكرار شود، در نهايت به فرسودگي كاهش منابع طبيعي و صدمه جبران ناپذير فيزيولوژيك می انجامد و چنين صدمه‌اي، ممكن است شامل فرسودگي غده آدرنال به ويژه قشر آدرنال و نيز اختلال تنفسي و قلبي و عروقي و تحليل عملكرد سيستم ايمني بدن شود .

مسئول واحد مبارزه با بيماري‌هاي غيرواگير مركز بهداشت شهدای والفجر، ادامه داد: پژوهشگران دريافتند كه در قلمرو تنيدگي شغلي، احتمال ابتلا به بيماري قلبي در افرادی كه داراي شغل هاي تنش زا، اما نيازمند مسووليت پذيري فراوان باشند، بسيار بيشتر از افرادی است كه شغل آنها مسووليت كمتري نياز دارد .

میرزاد، شیوه واكنش فرد در مقابل موقعيت‌هاي تنيدگي‌زا را عامل مهمي در تعيين اثر احتمالي تنيدگي بر بيماري‌هاي قلبي عنوان و اضافه كرد: گرفتاري‌هاي شغلي به خودي خود، بر سلامتي تاثير نمي‌گذارد، بلكه برانگيختگي و رقابت طلبي توام با احساس نياز، به پيشي گرفتن از ديگران و پرخاشگري با بيماري قلبي ارتباط دارند .

منبع: ایسنا 
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبارمنتخب
نگاه شما
بابینندگان
روی خط سایت ها
اخبار صوتی