کد خبر: ۵۱۱۰۰
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۵
ثبت نشدن نقشه‌های کاداستر توسط دستگاه‌های متولی و یا به روزرسانی آن در "جبل‌دراک شیراز" این روزها دست غارتگران به عرصه ملی را فراتر برده و هر روز سندهای تازه از آنان نمایان می‌شود.

 "جبل دراک" در منطقه شمال غرب شیراز واقع شده و دارای فضای بکر و دیدنی به همراه آب و هوای مناسب است. 

در زمین‌های اطراف آن، تا چندی قبل ساخت و ساز چندانی  انجام نمی‌شده، اما امروز با افزایش ساخت و ساز سبب شده برخی از سودجویان از اراضی ملی سوء استفاده کرده و در این راه شهروندان دیگر را نیز با سندهای جعلی و ساختگی فریب دهند.

در واقع عدم تعیین تکلیف وضعیت زمین‌های موجود ملی و  همچنین به روز رسانی نقشه‌های کاداستر توسط دستگاه‌هایی از جمله منابع طبیعی، راه و شهرسازی و همچین شهرداری در ثبت اسناد مشکلات زیادی را در "جبل دراک" ایجاد کرده به طوری که کسب و کار دلالی و زمین‌خواری در این منطقه افزایش یافته و در واقع این نقطه از شیراز به منطقه پرحاشیه کلان‌شهر شیراز در زمین‌خواری و سوء استفاده از اراضی ملی تبدیل شده است.

گلایه‌مندی از دستگاه‌های متولی در عدم اعلام جرم زمین‌خواری در فارس

زمین‌خواری این روزها در مناطق مختلف استان فارس در حال اتفاق افتادن است و متاسفانه رو به افزایش است.

آمارها نشان می‌دهد در سال 95 تعداد 420 فقره پرونده تخریب و تصرف به مساحت 880 هکتار در استان فارس تشکیل شده و  920 هکتار از اراضی ملی نیز که از سال‌های گذشته تشکیل شده بود خلع ید شد.

یکی از بزرگترین زمین‌خواری‌های قرن حاضر نیز در سالجاری شناسایی و متوقف شد و در پی آن 70 هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی یکی از شهرستان‌های استان فارس از دست زمین‌خواران خارج شد.

علاوه بر این پرونده، یک فقره زمین‌خواری 21 هزار هکتاری نیز در یکی از شهرستان‌های شمالی نیز شناسایی و متوقف شد.

 در ماه گذشته نیز ماموران فرماندهی انتظامی فارس یک زمین‌خوار بزرگ که اراضی ملی را تصرف کرده بود را در یکی از  شهرستان‌ها دستگیر کردند.

البته در این زمینه سردار گودرزی فرمانده انتظامی فارس نیز در جمع خبرنگاران از برخی دستگاه‌های استان فارس که باید در مورد زمین‌خواری به پلیس اعلام‌ جرم کنند، اما کاری صورت نمی‌دهند گلایه‌ کرده بود.

این خبرگزاری در گفت‌وگو با کارشناسان و مسئولان به بررسی وضعیت موجود و راهکارهای لازم برای پیشگیری از زمین‌خواری پرداخته است که در زیر از نظر شما مخاطبان می‌گذرد.

زمین‌خواری و سوء استفاده از اراضی ملی در جبل دراک نگران‌کننده است

عضو شورای اسلامی شهر شیراز در مورد زمین‌خواری و سوء استفاده غارتگران از ارتفاعات بکر و دیدنی "جبل دراک" اظهار داشت: نگرانی‌ها در این زمینه درست و بجا است و باید دستگاه‌های متولی در این زمینه ورود کرده و توجه جدی برای حفاظت از منابع ملی داشته باشند.

محمدحق‌نگر با بیان اینکه جبل دراک از جمله ارتفاعاتی است که بخش عمده‌ای از آن برای درختکاری در اختیار شهرداری شیراز قرار گرفته است گفت: در آن محدوده‌ای که مربوط به شهرداری شیراز است حدود  مشخص شده و شهرداری در حال حفاظت از آن است.

وی بیان کرد: درختکاری در این منطقه از شهر شیراز توسط شهرداری شیراز هنوز رضایت‌بخش نیست و باید به آن سرعت بیشتر  داده شود.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز خاطرنشان کرد: جبل دراک یکی از بهترین مناطق گردشگری شیراز بوده و در آینده نیز می‌تواند با برنامه‌ریزی قطب گردشگری باشد و نباید اجازه داد برخی از این زمین‌های آن مورد سوء استفاده قرار گرفته و یا برخی به طور غیرقانونی نسبت به ساخت وساز اقدام و یا تصرف در آن داشته باشند.

عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شیراز از مسئولان متولی در شهرداری شیراز درخواست کرد: نسبت به تسریع در درختکاری و مشخص شدن محدوده اقدام کنند تا زمین‌های جبل دراک که بخش زیادی از آن منابع ملی است از دست غارتگران زمین‌خوار در امان بماند.

کوه‌های جبل‌دراک از پرحاشیه‌ترین مناطق شیراز هستند

رئیس ثبت اسناد و املاک منطقه یک شیراز نیز اظهار داشت: امروز کوه‌های جبل‌دراک از پرحاشیه‌ترین مناطق شیراز به شمار رفته که مشکلات زیادی را به وجود آورده که دستگاه‌های متولی باید در این زمینه ورود کرده و با تعیین تکلیف اجازه سوء استفاده ندهند.

محمد نخعی افزود: ممکن است تا دامنه کوه متعلق به منابع ملی باشد اما در برخی موارد مشاهده که سوء استفاده از آن می‌شود.

نخعی افزود: برای جلوگیری از سوء استفاده از بیت‌المال و اراضی ملی و بیت‌المال در جبل دراک، راهکار اصلی این است که متولیان مربوطه از جمله منابع طبیعی و راه شهرسازی نقشه‌های کاداستر را به ثبت اسناد تحویل داده تا با ثبت آن از بروز بسیاری از تخلف‌ها جلوگیری شود.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر مهم‌ترین مشکل این است که نقشه‌های منابع طبیعی و راه‌ و شهرسازی ثبت نشده و اگر این مهم انجام شود، حداقل 80 درصد مشکلات برطرف می‌شود.

نخعی افزود: در برخی موارد مردم با قولنامه عادی خرید و فروش می‌کنند و اطلاعی از اموال بیت‌المال ندارند که در این راه نیز دچار ضرر می‌کنند.

رئیس ثبت اسناد و املاک منطقه یک شیراز همچنین با بیان اینکه از منابع طبیعی درخواست داریم اسناد را تبدیل به تک برگ کنند اظهار داشت: در بسیاری از مواقع امکان تجاوز به اراضی ملی وجود دارد و باید با تک برگ کردن اسناد و اهمیت دادن اداره‌ها به این موضوع از پیش آمدن بسیاری از مسائل جلوگیری کرد.

برون رفت از معضل زمین‌خواری در حاشیه شیراز نیاز مند عزم جدی مسئولان

رئیس شورای استان فارس نیز با اشاره به اینکه برون‌رفت از معضل زمین‌خواری در حاشیه کلان‌شهرها نیاز به عزم جدی از سوی متولیان و دستگاه‌های اجرایی دارد، اظهار داشت: باید در این زمینه طرح ضربتی پیش‌بینی و در یک مدت زمان تعریف شده بروز رسانی و ثبت نقشه‌های اراضی ملی انجام شود.

حسین نعمتی افزود: حراست از منابع طبیعی این ثروت ملی، تنها مربوط به دولت نیست و تمام آحاد جامعه باید در این امر مهم مشارکت جدی داشته باشد.

 نعمتی بیان کرد: استان فارس همواره مورد هجوم عده‌ای زمین‌خوار و سودجو قرار گرفته است که مانند زخم چرکینی عرصه‌های طبیعی را مورد هجوم و نابودی قرار داده است.

رئیس شورای اسلامی استان فارس تصریح کرد: توجه به محیط‌زیست تجملاتی نیست، چراکه حفظ و حراست از آن سبب آرامش روحی مردم می‌شود و قرآن مجید نیز آن را متعلق به تمام انسان‌ها دانسته است.

وی با تأکید بر اینکه فضای سبز، پوشش‌های گیاهی، مراتع و جنگل‌ها ریه تنفسی شهر و محیط زندگی انسان‌ها را تشکیل می‌دهد، افزود: شوراهای اسلامی با کمک دیگر دستگاه‌ها و متولیان محیط‌زیست نقش بسزا و تعیین‌کننده‌ای در احیا و حفظ و حراست از منابع طبیعی دارند.

منبع: تسنیم 

برچسب ها: زمین خواری ، شیراز
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبارمنتخب
نگاه شما
بابینندگان
روی خط سایت ها
اخبار صوتی