کد خبر: ۵۱۰۵۵
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۷
مدیرکل منابع طبیعی استان فارس از رهاسازی ۷۰ هزار هکتار از اراضی یکی از شهرستان‌های این استان از دست زمین‌خواران خبر داد.

زمین ۷۰ هزار هکتاری استان فارس از دست زمین‌خواران آزاد شد مهرزاد بوستانی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با بیان اینکه با هوشیاری مجموعه منابع طبیعی یکی از بزرگترین زمین‌خواری‌های قرن حاضر شناسایی و متوقف شد اظهار داشت: در این پرونده 70 هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی یکی از شهرستان‌های استان فارس از دست زمین‌خواران خارج شد.

وی با بیان اینکه عوامل این پرونده با جعل اسناد و نفوذ به بعضی از دستگاه‌ها قصد زمین‌خواری داشتند که موفق به این کار نشدند، افزود: علاوه بر این پرونده، یک فقره زمین‌خواری 21 هزار هکتاری نیز در یکی از شهرستان‌های شمالی به موقع شناسایی و متوقف شد.

تشکیل 420 پرونده تخریب و تصرف عرصه‌های منابع طبیعی استان فارس 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس با بیان اینکه در سال 95 تعداد 420 فقره پرونده تخریب و تصرف به مساحت 880 هکتار در استان فارس تشکیل شده است، خاطرنشان کرد: 920 هکتار از اراضی ملی نیز خلع ید شد که پرونده‌ این اراضی از سال‌های قبل تشکیل شده بود.

وی با بیان اینکه امسال در مراجع قضایی 310 پرونده تخریب و تصرف اراضی ملی استان فارس منجر به صدور حکم شده که 283 رای به نفع دولت و 27 رای بر علیه دولت صادر شده است، عنوان کرد: بیش از 95 درصد این پرونده‌های تخریب و تصرف مربوط به اشخاص و بخش خصوصی بوده است.

بوستانی با بیان اینکه امسال540 هزار هکتار از اراضی اختلافی با اوقاف استان فارس تعیین تکلیف شد، تصریح کرد: اداره کل منابع طبیعی استان فارس مقام نخست کشور در اجرای مطلوب تفاهم‌نامه با اوقاف برای تعیین تکلیف اراضی اختلافی را کسب کرده است.

وی با بیان اینکه در سیل اخیر سازه‌های آبخیزداری استان فارس بیش از 110 میلیون متر مکعب سیلاب را مهار و ذخیره‌سازی کرده‌اند، گفت: 170 پروژه آبخیزداری با مساحت 3 میلیون و 800 هزار هکتار و ظرفیت ذخیره‌سازی 2 میلیون متر مکعب آب در استان فارس مطالعه شده و آماده اجرا است که برای اجرای اینها به 700 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

کاهش آتش‌سوزی عرصه‌های منابع طبیعی استان فارس

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس با بیان اینکه سال 93، حدود 9 هزار و 500 هکتار از اراضی استان فارس دچار آتش‌سوزی شد و در سال گذشته این رقم به 2 هزار و 700 هکتار رسید، افزود: امسال میزان آتش‌سوزی اراضی استان فارس 2 هزار و 100 هکتار بوده که عمده آن در دو فقره آتش‌سوزی در شهرستان پاسارگاد و فیروزآباد رخ داد.

وی با بیان اینکه امسال در 2 هزار و 300 هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی استان فارس که سال‌های قبل دچار آتش‌سوزی شده بودند بذرکاری انجام شده است، خاطرنشان کرد: در مسیر آزادراه شیراز _ اصفهان 150 هکتار بذرکاری در اراضی آسیب دیده انجام شده و در دو سال گذشته نرگس‌زارهای استان فارس نیز 110 هکتار توسعه یافته است.

بوستانی با بیان اینکه در قالب طرح «کاداستر» بیش از 9 میلیون و 500 هزار هکتار از اراضی منابع طبیعی استان فارس مستند‌سازی و یک میلیون و 500 هزار هکتار از اسناد اراضی به اسناد تک‌برگی تبدیل شده است، افزود: در طرح حفاظت مشارکتی نیز یک میلیون هکتار از عرصه منابع طبیعی استان در قالب 380 تفاهم‌نامه به بهره‌برداران سپرده شده است.

 وی با اشاره به اجرای طرح واگذاری بهره‌برداری یا حق بهره‌برداری پارک‌های جنگلی در استان فارس عنوان کرد: تاکنون دو پارک جنگلی « چشمه المهدی» در پاسارگاد و «آزادگان» در فیروزآباد به مساحت 5 هزار و 200 هکتار در اختیار بهره‌برداران قرار گرفته است.

توزیع 400 هزار اصله نهال رایگان در استان فارس

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس با اشاره به نزدیکی هفته منابع طبیعی که از 15 تا 21 اسفندماه برگزار می‌شود و شعار امسال «همیار طبیعت باشیم» انتخاب شده است، گفت: برنامه‌های متنوعی در این هفته در زمینه درختکاری در استان فارس اجرا می‌شود که برگزاری جشن درختکاری و اجرای درختکاری در 1100 هکتار از پارک «بام شیراز» در روز 15 اسفندماه یکی از مهم‌ترین برنامه‌های این هفته است.

وی اجرای جشنواره بلوط در شهرستان ممسنی، کلنگ‌زنی طرح آبخیزداری به کمک خیرین، مراسم‌های مختلف نهال‌کاری را از دیگر برنامه‌های این هفته عنوان و بیان کرد: 400 هزار اصله نهال که گونه‌های بومی منطقه هستند نیز به صورت رایگان در استان فارس توزیع می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبارمنتخب
نگاه شما
بابینندگان
روی خط سایت ها
اخبار صوتی