کد خبر: ۵۰۶۹۳
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۲:۱۷
نايب رئيس انجمن داروسازان فارس:
«خبرجنوب» نوشت: نایب رئیس انجمن داروسازان فارس گفت: داروخانه های فارس به دلیل کسری بودجه در وضعیت بحرانی به سر می برند.
دكتر سعيد نوريان افزود: اين وضعيت به نحوي است كه تاكنون تنها با تسهيلات بانكي، ورشكستگي داروخانه هاي فارس را به تاخير انداخته و آنها را از تعطيلي نجات داده ايم.

وي يادآور شد: در شرايط كسري بودجه با اين وام هاي بانكي به نوعي جايگزيني انجام شده و قبل از رسيدن به وضعيت خطر، مسئولان استان بايد فكري اساسي به حال بودجه داروخانهها كنند تا با مشكلات بيشتري از قبيل نحوه دسترسي به دارو مواجه نشويم.

دكتر نوريان گفت: تفاوتي كه فارس با ديگر استانها در خصوص مطالبات داروخانهها دارد، اين است كه به دليل اجراي برنامه پزشك خانواده، نسبت بيمهاي صفر به 100 است به طوري كه قيمت داروهاي در تعهد برنامه پزشك خانواده را بيمار پرداخت نميكند و داروخانه دارو را رايگان به مراجعه كننده ارائه ميدهد. تنها مبلغي جزئي بابت تعرفه خدمات دارويي از بيمار وصول مي شود كه همين مسئله باعث تجمع سهم بيمه اي و قرارگرفتن داروخانهها در وضعيت قرمز شده است.

نايب رئيس انجمن داروسازان استان، ادامه داد: در اين خصوص به طور مثال يك فرد ديابتي كه براي او انسولين تجويز شده، قيمت عادي نسخه او300 تا 400 هزار تومان است كه با توجه به اجراي برنامه پزشك خانواده، تنها 4 هزار و 500 تومان از او دريافت ميشود و مابقي را بيمه به داروخانه پرداخت ميكند كه مجموع اين مبالغ به اعداد بزرگي تبديل ميشود كه ماه ها بعد پرداخت مي گردد و همين مسئله مشكلات موجود را دوچندان مي كند.

دكتر نوريان يادآور شد: در حال حاضر داروخانهها پولي بابت پرداخت مطالبات شركتهاي توزيع دارو ندارند و اگر همين روند ادامه يابد، شركتهاي توليدي هم دچار كسري نقدينگي شده و خط توليد دارو در كشور با مشكلات گوناگوني روبه رو مي شود.

دبير سازمان نظام پزشكي شيراز، گفت: در صورت ادامه وضع يادشده و عدم پرداخت سهم بيمهها به داروخانهها در آينده نزديك در اين خصوص دچار كمبود جدي دارو در كشور و استان ميشويم و دسترسي مردم به دارو دشوار مي شود.

دكتر نوريان افزود: بحث بدهي بيمهها به داروخانههاي استان بسيار نگران كننده است و همكاران اين حوزه انتظار يك برخورد و پيگيري جدي دارند و اگرچه مذاكراتي با بيمه ها، دانشگاه علوم پزشكي شيراز و استانداري در خصوص مطالبات يادشده انجام دادهايم، اما به دليل اجراي برنامه پزشك خانواده و نسبت سهم بيمهاي موجود، تجمع مبالغ مربوط به سازمانهاي بيمهگر، وضعيت داروخانهها را در فارس را بحراني و نامطلوب كرده است.

وي ضمن قدرداني از مسئولان بيمه خدمات درماني نيروهاي مسلح بابت پرداختها، گفت: به جز اين سازمان، ساير بيمه ها طي 6 ماه هيچ پرداختي به داروخانه ها نداشته اند و با توجه به وجود 700 داروخانه در فارس و قرارگرفتن آنها در وضعيت قرمز بودجهاي، از مسئولان استاني خواستار پيگيري جدي هستيم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبارمنتخب
نگاه شما
بابینندگان
روی خط سایت ها
اخبار صوتی